Hazal ATEŞ: Başkentte baş döndüren trafik!

Giriş Tarihi: 17.3.2015
Haziran seçimleri için geri sayım başladı... Siyasi partilerde heyecan sürüyor. Genel merkezler aday adaylarının akınına uğruyor.
Matbaalar, promosyoncular, gıda başta olmak üzere birçok sektör "aday ekonomisi"nden payını almaya hazır vaziyette. Esnafın da patronun da gözü kulağı ise Ankara'da...Yıla iniş, çıkış, savrulmalarla başlayan piyasaları rahatlatacak adımlar merakla bekleniyor.
***
Geçen hafta baş döndüren bir trafik yaşadık. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında 8 saat süren ekonomi zirvesi... Ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı kabulü... "
Kriz akbabaları"
na karşı ekonomi planı netleşti. İç piyasayı, üretimi canlandıracak adımlar hızla yaşama geçirilecek.
Kamu bankaları, reel sektöre nefes aldırmak için düşük faizli kredi kullandıracak.
İş kurmak isteyenlere yönelik mikro finans desteğinin kapsamı genişletilecek.
Bankaların sanayi kredisine yöneltilmesi teşvik edilecek. Döviz piyasasında açığa işlem yapan, spekülatif işlemler yapanlara karşı özel tedbirler alınacak.
Türkiye'de kriz algısı yaratmaya çalışanlara karşı bütün kurumlar birlikte hareket edecek.
Türkiye'ye yönelik risk algısı ortadan kaldırılacak. Uluslararası yatırımcı şirketler bilgilendirilecek. Bununla da kalmayacak!
Toplum yararına işlere 200 bin kişi alınacak. İhracata dayalı ara malı ithalatında KKDF kaldırılacak. Ticari kredilerde faiz sübvansiyonu getirilecek. Aralık 2014'te süresi dolan bazı teşviklerin süresi uzatılacak. Sermaye artırımına vergi kolaylığı getirilecek. Reel sektöre verilen can suyu piyasaları da canlandıracak.
***
Gelelim Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki kritik görüşmeye... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başçı buluşması brifingden ziyade görüş alışverişi şeklinde geçti. Buzlar eridi ve doların ateşi düştü! Yeni dönemde Merkez Bankası, devletin zirvesi ile daha sık bir araya gelecek. Anlaşılan o ki!
Merkez Bankası
da hükümetin, büyüme, istihdam odaklı politikalarına desteğini esirgemeyecek. Bu arada Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. Cemil Ertem'e de gecikmeli de olsa Ankara'ya "hoşgeldin" diyorum. Cemil Bey'in şu önemli tespitini de aktarmadan edemeyeceğim."Başkanlık sistemi ile birlikte faiz tartışmasından ziyade büyümeye ilişkin 'model' tartışması başlayacak."
Anlaşılan o ki!
"Yeni Türkiye"
yeni ekonomi modeli için altyapı hazırlıkları yapılıyor.
Hadi hayırlısı... Güçlü ekonomi güçlü bir gelecek demek!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Başkentte baş döndüren trafik!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN