Kalp kapak hastalıklarında modern tedavi yöntemleri

Giriş Tarihi: 22.3.2015
Çabuk yorulma, çarpıntı, nefes darlığı, bacaklarda şişlik, felç ve ritim problemleriyle kendini belli eden kalp kapak hastalıkları, koruyucu önlemler alınmadığında hayati tehlike oluşturabiliyor. Kalp kapak hastalıkları, doğumsal olarak veya çeşitli nedenlerle sonradan ortaya çıkabiliyor. Kalp kapağında görülen fonksiyon bozuklukları, kapağın daralması, tam kapanamaması sonucunda yetmezlik ya da her iki durumun birlikte olduğu rahatsızlıklardır. Sonradan gelişen hastalıklar, sıklıkla çocukluk veya gençlikte geçirilmiş kalp romatizması, ileri yaşa bağlı kireçlenmeler veya koroner arter hastalıklarına bağlıdır.
Kalp kapak hastalıklarının tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemler, kapağın tamiri veya kapağın değiştirilmesidir.
Kalp kapağındaki rahatsızlık çok ilerlememiş hastalarda kapak onarımı (plasti) yönteminin başarılı olma şansı daha fazladır. Hem kapak darlıklarında hem de yetmezliklerde kapak onarımı uygulanabilir. Genellikle mitral ve triküspid kapağı onarımları aort kapağına oranla daha kolay ve başarılı olur. Triküspid kapağa yapılacak girişimlerde öncelik büyük oranda onarımına yönelik oluyor. Mitral kapak girişimlerinde de onarım genellikle önceliklidir. Bu konuda deneyimi olan cerrahlar ilk olarak onarımı tercih etmekle birlikte her kapağın onarılamayabileceğini de unutmamak gerekir. Onarım genellikle bir "destek halkası" kullanımı ile tamamlanır. Kalp kapak hastalığı olan bazı vakalarda ise kapağın yeni bir protez kapakla değiştirilmesi en uygun seçenektir.
Değişimde, "biyolojik kapak" ve "mekanik kapak" olmak üzere iki tür kapak kullanılabilir.
Biyolojik kapağın en büyük avantajı, ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanımı gerektirmemesidir. Buna karşılık ortalama ömürleri 7-15 sene arasında sınırlıdır. Mekanik kapaklar ise çok uzun ömürlüdür. Ancak metal ve karbondan yapıldıkları için üzerlerinde pıhtı oluşmasını engelleyebilmek adına hayat boyu kan sulandırıcı ilaç kullanılmasını gerektirirler. Uygun olan kapağı seçmeden önce hastanın yaşı, kapağın mevcut durumu, kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanamayacağı, çocuk sahibi olmak istemesi gibi birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır.

Prof. Dr. Cem Yorgancıoğlu
Memorial Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp kapak hastalıklarında modern tedavi yöntemleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN