Kök hücre nakli

Memorial Ankara Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi'nden Prof. Dr. Türker Çetin ve Prof. Dr. Ferit Avcu, kan kanserlerinin tedavisinde kök hücre nakli hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 22.3.2015
Kök hücre nakli
Lösemiler, vücudun kan üretim sistemi olan kemik iliği ve lenfatik sistemi etkileyen, tedavi edilmezse ilerleyici seyir gösteren kötü huylu hastalıklardır. Hızlı ve yavaş seyirli lösemilerde bazı ortak belirtiler görülür. Kansızlığa bağlı olarak, solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, efor sırasında nefes darlığı gibi yakınmalar oluşur. Ayrıca bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle hastalarda sık ve çoğu zaman antibiyotik tedavisine rağmen uzun süren enfeksiyonlar gelişir. Bunların yanı sıra, burun, diş etleri ve cilt altında beklenmeyen kanamalar, ciltte sık morarmalar ve toplu iğne başı büyüklüğünde, basmakla solmayan kırmızı döküntüler gözlemlenebilir. Kan kanserlerinin diğer belirtileri, iştahsızlık, kilo kaybı, enfeksiyon olmadan gelişen ateş, eklem ağrısı, diş etinde şişlik ve kemik ağrıları olarak sıralanabilir.

NAKİL ÖNCESİ İLAÇ ŞART

Bazı lösemi türleri ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir ancak bu tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda en etkin yöntem "kök hücre nakli"dir. Kök hücre nakli, kişinin kendisinden (otolog) veya doku uyumlu kardeş, diğer yakın akraba veya akraba dışı gönüllü bağışçılardan alınan kök hücrelerle (allojenik) yapılmaktadır. Nakil için kök hücreler, vericiye anestezi uygulayarak kalça kemiğinden veya kök hücreleri uyarıcı ilaçlar kullanıldıktan sonra özel cihazlarla damardan çekilerek toplanır. Kök hücre nakli öncesi hastaya yüksek dozda ilaç ve/veya ışın (radyoterapi) tedavisi uygulanır. Bu aşamanın amacı hastanın vücudunda kalma ihtimali olan kanser hücrelerini yok etmek ve hastanın kemik iliğindeki hücreleri boşaltmaktır. Sonrasında nakil gerçekleştirilir. Uygun kök hücre vericisi bulunamayan hastalarda "otolog nakil" yapılabilir, ancak asıl etkili tedavi allojenik kök hücre naklidir. Nakil sonrası hastaların ciddi problemlerle karşılaşmaması için uzun yıllar takip edilmeleri gerekebilir.

HASTALAR ÇARESİZ DEĞİL
Son yıllarda tıp alanındaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak tam uygun kök hücre vericisi bulunamayan ve yüksek tekrarlama riskine sahip hastalara kısmen uygun (yüzde 50-80 uyumlu) akrabalardan, "haploidentik" olarak isimlendirilen kök hücre nakli yapılabilmektedir. Haploidentik nakil ile hastalığın riskine bağlı olarak hastaların yaklaşık yarısında bir yıldan daha uzun süreli hastalık kontrolü ve yaşam sağlanabilmektedir. Ancak bu gruptaki hastaların doku uyumsuzluğu sonucu bağışıklık sistemleri baskılandığında, tam donanımlı ve deneyimli merkezlerde sıkı takibinin yapılması gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kök hücre nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN