Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'in cami tezgâhına darbe

Giriş Tarihi: 24.3.2015
Paralel'in cami tezgâhına darbe

Diyanet, Bahçelievler Camisi'nin dernek yönetimini ele geçiren Paralel Örgüt'ün gayrimenkulleri satma girişimini engelleyecek

Sabah 'nın ortaya çıkardığı Bahçelievler Camisi'ndeki paralel tezgâhın yankıları sürüyor. Her geçen gün yeni bir detayın ortaya çıktığı skandalla ilgili bilgi veren Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, toplam değeri 5 milyon lirayı bulan gayrimenkullerin satışıyla ilgili Paralel Örgüt'ün aldığı karara müdahale edileceğini bildirdi.

UYARI YAZISI GÖNDERİLDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, Paralel dernek yönetiminin aldığı satış yetkisinin iptal edileceği sinyalini verdi. Çankaya İlçe Müftülüğü'nün de yaşananların ardından cami derneğine bir uyarı yazısı gönderdiği öğrenildi. Camiyle ilgili çok fazla şikâyet alındığı vurgulanırken Müftülük tarafından dernek yönetimine gönderilen yazıda, dernek faaliyetleriyle ilgili detaylı bilgi istendi.

'SATIŞ ENGELLENİR'

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Diyanet yetkilisi, "Bahçelievler Camisi'ne ait gayrimenkuller caminin avlusunda görünüyor. Cami Derneği genel kurullarında caminin gayrimenkullerinin satışı konusunda karar alınabilir. Ancak buraları camiye ait yerlerdir. Buralar satıldığında caminin avlusu kalmayacaktır. Cami derneği satış hakkını eline alsa dahi Diyanet İşleri olarak konuya müdahil olabiliriz ve dernek yönetiminin aldığı bu kararı iptal ettirerek satış işlemlerini engelleyebiliriz" diye konuştu.

MÜFTÜLÜK KARARI SORDU
Çankaya İlçe Müftülüğü'nün de yaşananların ardından cami derneğinden detaylı bilgi istediği ortaya çıktı. Müftülük gayrimenkullerin satışı ile ilgili genel kurulda karar alınıp alınmadığını sordu.

CEMAAT FARK ETTİ
Kendilerine yakın 30 kişiyi Bahçelievler Camisi Derneği'ne üye yapan Paralel Yapı'ya yakın isimlerin cami yönetimini ele geçirdiği daha önce SABAH Ankara tarafından ortaya çıkarılmıştı. Camiye ait yaklaşık 5 milyon TL'lik gayrimenkulün satış hakkını da alan Paralel Yapı'ya yakın isimler, Genel Kurul'daki itirazlara rağmen kararı cami karar defterine de işletmişti. Bu kararın ardından cami cemaati, gayrimenkullerin Paralel Yapı'ya yakın isimlere satılacağını öğrenerek yaşananlara tepki göstermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'in cami tezgâhına darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN