Osman Yıldırım neden tutuklandı?

THK Genel Başkanı Osman Yıldırım'ın, maaşının dışında kuruma bağlı 6 ayrı şirketten yüklü miktarlarda gelir elde ettiği öne sürülüyor

Giriş Tarihi: 28.3.2015
Osman Yıldırım neden tutuklandı?
Soruşturma dosyasında yer alan MASAK raporuna göre, Yıldırım'a, THK'dan aldığı maaş ve ek gelirleri dışında, kuruma bağlı altı ayrı şirketten de ekstra paralar ödendi. Bu şirketlerden Yıldırım'a 2012'de 208 bin, 2013'te ise 401 bin 500 lira ödeme yapıldığı belirlendi. Raporda Osman Yıldırım tarafından 2010'da THK'na büro işçisi olarak alınan ve aylık maaşı 4 bin lira olan İrfan Yıldız isimli şüphelinin, özel kalem müdürü yapıldığı, adına açılan banka hesaplarına 2011 ile 2014 arasında 201 işlemde toplam 504 bin lira para geldiği, bu paralarla Yıldırım ailesinin özel giderlerinin karşılandığı öne sürüldü. Yıldırım'ın 120 milyon euroluk helikopter ihalesinden elde edilen parayı aklamak için eşi Sultan Yıldırım, oğlu Emre Yıldırım ve asgari ücretle işe aldığı kantin çalışanı Hakan Azemoğlu'nun üzerine paravan şirketler kurduğu, bu şirketlere para aktardığı öne sürülüyor. Savcılık tarafından yürütülen soruşturmada, THK'nın 17 ambulans helikopter alımında, yaklaşık 1 milyon TL'nin Yıldırım ailesi tarafından kurulan paravan şirkete aktarılması oldu.

1 MİLYON TL'LİK VURGUN

Yıldırım, oğlu Emre ve yakın arkadaşı Hakan Azemoğlu adına 'Azemoğlu Havacılık Eğitim Medya Gıda İnşaat' şirketini kurdurdu. Daha sonra 17 helikopter alımı sürecinde bu firma Eurocopter'in temsilcisi oldu. THK tarafından da temsilci firmaya 4 farklı fatura ile 985 bin 400 TL aktarıldı. Yıldırım'ın yasa dışı yollardan elde ettiği paraları gayrimenkule yatırdığı iddia ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Yıldırım neden tutuklandı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN