Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaciğer yağlanmasını hareketi artırarak önleyin

Memorial Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Zülfikar Polat, karaciğer yağlanmasını önlemenin en önemli yolunun hayata hareket katmak olduğunun altını çizdi

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Karaciğer yağlanmasını hareketi artırarak önleyin
Ülkemizde her 5 kişiden birinde görülen karaciğer yağlanmasının en önemli iki nedeni düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamdır. Kilo fazlalığı olanlar, şeker hastaları, hızlı kilo alıp verenler ve bazı genetik hastalığı olan bireyler karaciğer yağlanması yönünden risk grubundadır. Karaciğer yağlanması karaciğer hücreleri içinde yağ damlacıklarının birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık, histolojik olarak sadece karaciğer hücrelerinde yağ birikimiyle seyredebilir. Karaciğer hücrelerinde yağ birikiminin yanı sıra karaciğerde sertleşme ve bazı ilerleyici hasara giden durumlar görülebiliyor. Bu ikinci durumda hastalık siroza kadar gidebiliyor.

NAKİLLER ARTABİLİR

Sirozun en önemli nedeni olan hepatit B ve hepatit C günümüzde kullanılan etkin tedavi yöntemleri sayesinde büyük ölçüde kontrol altına alınabiliyor. Ancak hareketsizlik ve beslenme bozuklukları gibi nedenler toplumda obezite ve insülin direncini giderek artıyor. Bu duruma paralel olarak karaciğer yağlanmasının görülme sıklığı da artıyor. Bu nedenlerle önümüzdeki yıllarda yapılacak karaciğer nakillerinin çoğunun karaciğer yağlanmasına bağlı gelişen sirozlu ve bu nedenle gelişecek karaciğer kanserli hastalara yapılacağı öngörülüyor. Halsizlik ve yorgunluğunuz karaciğer yağlanmasından kaynaklanabilir Karaciğer yağlanması olan kişilerde sıklıkla görülen belirtiler; halsizlik, bitkinlik ve isteksizliktir. Özellikle karaciğer testleri yükselen hastalarda halsizlik belirginleşir. Hastalığın tanısında kullanılan en temel yöntem ultrasonografidir. Bu yöntemle hastaya herhangi bir zararlı ışın vermeden, ses dalgalarıyla karaciğerin yapısı belirlenebilir. Ultrasonografik olarak yağlanma saptanan hastanın kanında karaciğer testlerinde yükselme ve insülin direnci olup olmadığına bakılmalıdır. Karaciğer testlerinde yükselme saptanan hastalar 3 veya 6 aylık düzenli takibe alınmalıdır. Hastalığın basit yağlanmamı yoksa ilerleyici tip mi olduğunu anlamanın en önemli yöntemi "karaciğer biyopsisi"dir. Bu yöntemde karaciğerden bir iğne ile parça alınıp incelenir ve karaciğerde inflamasyon olup olmadığı, karaciğerdeki sertleşme derecesi(fibrozis) ve risk durumu tespiti yapılır.

HAFTADA EN AZ 150 DAKİKA TEMPOLU YÜRÜYÜŞ YAPIN

Karaciğer yağlanmasını önlemede en önemli iki yöntem diyet ve spordur. Burada amaç hem kilo fazlası olan bireylerde ideal kiloya ulaşmak hem de insülin direncini düzeltmektir. Diyette özellikle günlük kalori alımının azaltılması, trigliseridden fakir beslenilmesi, bol sebze tüketilmesi, glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçınılması önerilmektedir. Hastaların ayda en fazla 3 kg vermesi hedeflenmelidir. Çünkü hızlı kilo alıp vermek de karaciğer yağlanmasının şiddetlendirebilmektedir. İnsülin direnci, karaciğer yağlanmasına neden oluşturma teorilerin temelini teşkil etmektedir. Bu nedenle karaciğer yağlanması olan kişiler günlük aktivitelerini artırmalıdır. Haftada en az 150 dakika olacak şekilde hızlı tempolu yürüyüş veya hafif tempolu koşu en çok önerilen spordur. Ağır kas egzersizleri ise önerilmemektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaciğer yağlanmasını hareketi artırarak önleyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN