Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Liderler ve vaatler!

Giriş Tarihi: 31.3.2015
Yine seçim, yine vaatler, yine çılgın projeler! İktidar-muhalefet 7 Haziran maratonuna hazırlanıyor. Seçim beyannameleri de bugün yarın açıklanır...
Vaatler vatandaşa yazılı olarak deklere edilecek.
Düne kadar siyaset "halkı ayakta uyutma sanatı" olarak görüldü.
Seçim vaatleri de buna göre şekillendi.
Yakın tarihten birkaç örnek; Türk siyasetinin unutulmaz ismi Süleyman Demirel, 1991 seçimleri öncesinde, "İşçiye, memura, emekliye, kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim" diyerek, tarihe geçti.
Bununla da kalmadı, ekonomiyi 500 günde düze çıkarma, ilçeleri il yapmayı vaat etti. Bülent Ecevit vaatlerinde biraz daha tutarlı oldu...
Kırsal kalkınma projeleri ile alanlara indi. "Karaoğlan" siyasi yaşamında köylü, işçiye odaklandı. "Köyleri kent yapma" sözü verdi. Ancak siyasi yaşamını Türkiye en büyük ekonomik kriziyle noktaladı. Ülkenin ilk kadın Başbakanı da ilklere imza attı.
Tansu Çiller "iki anahtar" vaadinde bulundu! "Her mahallede yüz trilyon olacak" dedi ama... Merhum Başbakanlardan Necmettin Erbakan da Taksim Meydanı'na cami sözü verdi. TRT'nin siyah beyaz ekranında elindeki pazar filesini de unutmamak lazım. Cem Uzan'ın döner-ekmek dağıttığı seçime ne demeli? "Mazot 1 lira olacak" diye yemin eden ilk siyasetçi Uzan'dı.
CHP'nin eski Lideri Deniz Baykal da, 1 milyon gence iş, üniversite sınavlarını kaldırma sözü verdi. Ancak, hiçbir zaman iktidar kısmet olmadı. MHP Lideri Devlet Bahçeli ise Abdullah Öcalan'ın infazını durduran karara imza attı. Ardından seçim meydanlarında da "Apo'yu idam" sözü verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yoksul ailelere 600 lira maaştan sonra şimdi de emeklilere dini bayramlarda ikramiye sözü ile sahnede.
Hem de noter tasdikli taahhütname ile. CHP'nin seçim beyannamesinde emekli, genç, esnaf, işçi, kadın ve Alevilere yönelik talepler de yer alacak. Slogana dönüşecek "çılgın proje" ise henüz bulunamadı.
Gelelim üç dönemdir iktidar olan AK Parti ve vaatlerine! AK Parti Lideri Tayyip Erdoğan, 12.5 yıl önce, Türk siyasi tarihinde ilklere imza attı. Hayal ve hakikat arasında doğru orantı kurdu. Boş vaat, kuru söz, iki anahtar değil "Yeni Türkiye vizyonunu" ortaya koydu! Türkiye'yi 2023 hedefine ulaştıracak takvim belirlendi. Hızlı trenden yerli uçağa kadar atılacak dev adımlar sıralandı.
Yoksula konut sözü tutuldu, her yıl bir milyona yakın gence iş kapısı açıldı. Üçüncü Havalimanı tüm hızıyla yapılıyor, Kanal İstanbul artık hayal değil. Hakkâri, Şırnak ve birçok ile havaalanı ile ulaşım artık vaat değil. Yeni seçim beyannamesi, "ikinci atılım dönemi konsepti"ni ortaya koyacak.
3 dönem iktidarında yol, köprü, baraj gibi yatırımlara ağırlık veren AK Parti, 7 Haziran'dan sonra eğitim, kültürde kaliteyi artıracak. Demokrasi, çözüm süreci, sosyal hayat başlıkları ön plana çıkacak. Yeni anayasa, başkanlık sistemi de beyannamenin lokomotif başlıkları olacak.AK Parti'nin başarılarla dolu karnesini görmek ve yazmak için partili olmak ya da siyaset bilimi okumak gerekmiyor. Unutmayalım devletler devrilmez! Hükümetler devrilir, parlamento renklendikçe demokrasi güçlenir.
Türkiye halkı, huzur, güçlü bir ekonomi, barış, güvenilir bir iktidar istiyor.
Buna talip olan bütün siyasi partiler hodri meydan demeli.
Rahmetli Adnan Menderes'in dediği gibi, "Yeter artık söz milletindir!"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Liderler ve vaatler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN