Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kesintisiz büyüme başarıdır'

Giriş Tarihi: 1.4.2015
'Kesintisiz büyüme başarıdır'

ATO Başkanı Salih Bezci, Türkiye'nin 2014'te gerçekleşen yüzde 2.9'luk büyüme oranını değerlendirerek, "Kesintisiz büyüme başarıdır. Yetmez ama evet" dedi

Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2014 yılı sonuçlarını değerlendirdi. Bezci, üretim yöntemiyle GSYH'nın 2014 yılında bir önceki yıla göre sabit fiyatlarla yüzde 2.9'luk artışla 126 milyar 70 milyon lira, cari fiyatlarla ise yüzde 11.6'lık artışla 1 trilyon 749 milyar 782 milyon liraya yükseldiğini kaydetti. Türkiye'nin 2014 yılı son çeyreğinde yüzde 2.6 büyüdüğünü kaydeden Bezci, "Türkiye ekonomisi 21 çeyrektir büyümesini sürdürüyor. Coğrafyamızda yaşananlar ve dünya ekonomisinin içinde bulunduğu durum dikkate alındığında başarı olarak değerlendirmekteyiz. Ancak bu büyümenin bizi 2023 hedeflerine taşımayacağı ise ortadadır." diye konuştu. 2014'te küresel büyümenin yavaşladığını, Avrupa ekonomilerinde istenen iyileşmenin yakalanamadığını, FED'in tahvil alımlarını azaltmasıyla da gelişmekte olan ülke ekonomilerinde likidite sıkıntısının yaşandığının altını çizen Bezci, Türkiye'nin üretimde verimliliğini artırması, teknoloji yoğunluklu bir üretim yapısına kavuşması ve işgücünü de nitelikli hale getirmesi gerektiğini söyledi.

'G-20 BİZİM İÇİN FIRSAT'
Seçimlerin ardından hızlı bir şekilde yapısal dönüşümlerin tamamlanmasının şart olduğunu dile getiren Bezci, "Yapısal dönüşümünü tamamlamış bir Türkiye'nin büyüme trendini yukarılara taşıyarak güçlü bir ekonomiyle 100. yılını kutlayabilecektir" dedi. Bezci, Türkiye'nin 2015'e G-20 dönem başkanlığıyla girmesinin de ekonomisini dünyaya tanıtması için bir fırsat olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kesintisiz büyüme başarıdır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN