Artık şair yazar da oldu

Asıl mesleği mühendislik olan ressam Zeynep Yazıcı, bu kez şiddet gören kadınların hikâyesini ve bu konuyla ilgili şiirleri kaleme aldı. Yazıcı, "AÇ" adlı kitabını ve sanatçılık öyküsünü muhabirimiz Erkam Çoban'a anlattı

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Artık şair yazar da oldu
Zeynep Yazıcı, aslında inşaat mühendisliği mezunu. Yurt içi ve yurtdışı birçok otoyol şantiyelerinde çalışmış. Ani bir kararla bu mesleği bırakan Yazıcı, 2011 nisanda ilk sergisini açtı. Bu sergi çok ilgi çekti çünkü dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın portrelerini çizmişti. Serginin açılışını ise Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek Bey yapmıştı. Sanata ilgisi giderek artan Yazıcı, 'içindeki çığlıkları' bazen tuvalle, bazen notalarla anlatmaya başladı. Tüm bunların yanı sıra ASİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Kadın Platformu Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan Yazıcı, son olarak şiddet gören kadınların öykülerini ve şiirlerini "AÇ" isimli kitapla yayımladı.
Ressamlık maceranız nasıl başladı?
İlk işime Barzani ziyaretine giden bir işadamı için at portresi çizmekle başladım ve ondan para kazanmamla işlerimi resmileştirdim. Ve dedim ki ben bu işi profesyonel anlamda yapabilirim. Ardından Türkiye'de sanat, iş ve spor dünyasından birçok ünlü simayı tablolarıma aktardım. Ünlülerin evlerine, ofislerine yaptığım yağlı boya tablolar ile devam eden bir süreç yaşadım.
"AÇ" ilk kitabınız bize biraz ondan bahseder misiniz?
Kitabımın adı 'AÇ" ve içeriği tamamen kadına şiddeti anlatıyor. Son dönemlerde kadına şiddetin artması ve birilerinin buna sesiz kalmaması gerektiği fikri ile bu kitabımı kaleme aldım. 10 hikâye ve yüzü aşkın şiirim ile bir farkındalık yaratmaya çalıştım. Özgecan için de yazdığım bir şiir var. Komşularımdan, tanıdıklarımdan duyduğum gerçek yaşam hikâyelerine de yer verdim. Resimlerimde de kadınların en masum hallerini anlattığım çalışmalarım oldu. Kadının masumiyetini tuvalden kâğıda dökme isteği duydum. Kadına şiddeti anlatan birçok kitap yazıldı fakat bu kitabı farklı kılan, hikâyelerin tamamen yaşanmış ve bir tepki sonucu doğmuş olmasıdır. Ben takdirden çok tepki olması adına bu kitabı kaleme aldım.

'100 ÜNLÜ 100' PROJENİZİ ANLATIRM
Hemen ardından 100 ünlü 100 projesini geliştirdim. Geliri Dünya Engelliler Vakfına ait olacak dünyadaki 100 ünlünün portresinin yer alacağı bir çalışmaydı. 100 ünlünün yüzü engellilerin yüzünü güldürecekti. Sadece kendi imkânlarım ile yaptığım eserlerin her birinin ayrı hikâyesi vardı. Bu çalışmam sadece Türkiye'de değil uluslararası arenada da etki yarattı. Kazakistan Cumhurbaşkanı, Kazakistan Ulaştırma Bakanı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri gibi birçok ismi çalışmıştım. Fakat bütçesi çok yüksek olduğundan bu sergimi açamadım. Senelerdir butik çalışmaktan kendi kişisel sergimi açmaya vakit bulamamıştım. Bu projem gerçekleşmeyince 2013 yılında Etilerde, 2014 yılında Next Level' de kişisel sergilerimi açtım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık şair yazar da oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN