Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vücuttaki benleri sağlık açısından da önemseyin

Yüzde ve vücutta bulunan benler, zararsız gibi görünseler de kanser riski taşıyor olabilir. Memorial Ankara Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, ben tanısı ve takibi hakkında bilgi verdi:

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Vücuttaki benleri sağlık açısından da önemseyin
Özellikle cilt kanserinin engellenmesi için yüz ve vücuttaki benlerin ve cildin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, ben tanısı ve takibinin nasıl yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla şöyle anlattı: Benler melanosit ismi verilen ve deriye renk veren hücrelerin oluşturduğu deri değişiklikleridir. İnsan vücudunda çok sayıda ben görülebilir. Bu benlerin bazıları doğuştan, bazıları ise güneşe maruz kalınması sonucunda oluşurlar. Benler kahverengi, siyah ya da nadiren koyu mavi renkte olabilirler. Her koyu renk değişikliği ya da kabarıklık ben değildir. Deride var olan değişikliğin ben olup olmadığının tespiti dermatolog tarafından yapılmalıdır. Benlerin bazıları ileride gelişebilecek bir kanser riski taşıyabilirler. Bu risk doğuştan gelen benlerde daha fazladır. Bu nedenle tehlikeli benlerin takibi son derece önemlidir.

Tehlikeli benlere cerrahi müdahale

Benlere bıçak değdiği zaman kötüye dönüşecekleri ile ilgili inanış yanlıştır. Bunun aksine tehlike taşıyan benler cerrahi olarak çıkarılmazlarsa yaşamı tehdit eden melanom isimli bir deri kanserine dönüşüm riski taşırlar. Melanom tüm dünyada hızla artmakta olan kötü seyirli ve ölümcül olabilen bir deri kanseri tipidir. Bu nedenle tehlikeli benlerin tespiti ve cerrahi olarak çıkarılması kişinin hayatını kurtarabilir. Simetrik olmayan ve sınırları düzensiz benlerin ani değişiklik göstermesi durumunda mutlaka dermatoloğa başvurulmalıdır. Bu değişiklikler; hızlı büyüme, şekil değişiklikleri, kanama olarak ortaya çıkabilir.

Kanser riski taşıyanların özellikleri:

100'den fazla beni olanlar, çocukluk döneminde ağır güneş yanıkları geçirenler ailesinde melanom olanlar, açık tenli ve renkli gözlü kişiler belirli aralıklarla dermatoskopik muayeneden geçmelidirler. Dermatoskopik muayene benin içyapısındaki detayların büyütülerek görülmesini sağlayan dermatoskop isimli bir cihaz ile yapılır. Bu muayeneden sonra dermatoloğun şüpheli bulduğu benler cerrahi olarak çıkarılır ve patolojik incelemeye gönderilir. Diğer benler ise düzenli aralıklarla dermatoskop ile kontrol edilmeye devam edilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vücuttaki benleri sağlık açısından da önemseyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN