Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hüzünlü fadoya keyif katan kadın

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Hüzünlü fadoya keyif katan kadın

Portekiz'in fado müziğini dünyaya tanıtan en özel isimlerden Cristina Branco, 18 Nisan'da 32. Müzik Festivali'nde başkentte sahneye çıkacak

18 yaşında büyükbabasının hediye ettiği bir Amalia Rodrigues plağıyla fadoya aşık olan, caz ve blues dinleyerek büyüdüğü halde, fadoya gönül verdikten sonra dünyaca ünlü bir fado şarkıcısı haline gelen Cristina Branco, bu geleneği hissederek yaşıyor. Çağdaş bir fadista olarak 18 yıllık müzikal yolculuğunu sunduğu ilk derleme albümü "Idealist" ile turneye çıkan Branco, 18 Nisan'da 'da ilk kez MEB Şura Salonu'nda sahne alacak. Ünlü Hollandalı şair Slauerhoff'un ve Shakespeare'in birçok şiirini Fado ile biraraya getiren Branco, Fado'dan her zaman beklenen acı, hasret ve çaresizlik şarkıları yerine hayattan keyif alan şarkılara da imza atıyor. Fado geleneğini, çağdaş fado şarkıcılarını, fado ile kurduğu bağı ve bu müziği meşhur melankolisini konuştuk.
Büyük bir turnedesiniz ve neredeyse tüm dünyayı dolaştınız, peki farklı ülkeleri gezerken bir şarkıcı olarak nelerden ilham alıyorsunuz?
- Biz tüm hassas insanlar arasındaki çeşitlilikten, farklılıklardan ya da benzerliklerden ilham alıyorum; ama bazılarımızı da şiddete, katılığa iten nedenlere şaşırıyorum. Bildiğimiz dünyayı geri çevrilemez bir noktaya getirecek kadar değiştirmeye çalışan açgözlülüklerden şoke olmama rağmen yargılayıcı olmamaya gayret eden bir gözlemciyim...
Albümlerinizde geleneksel fado müziklerine eklediğiniz yeni fikirlerle ünlendiniz, peki siz müziklerinizi nasıl tarif edersiniz?
- Şarkılarımda şarkılardaki karakterlerin üzerine giydirilen müzikler var ve müzik konusunda keskin sınırlar yok. O hikayelerdeki sözler de şarkıların esas derdi oluyorlar. Nasıl olsa bir şekilde köklere yeniden dönebilirim ve yenilikçi fikirleri seviyorum. Bu yüzden bir şarkıcı olarak şarkılardaki Jeanne D'arc dönemimi yaşıyorum. Müzik her şekilde benim savaşım, hatta katıksız Fado ile ortaya çıkmadığım zamanlarda bile...
Fadonun en çok hasret, acı ve çaresizlik temaları üzerinde durularak sömürülmesine karşı olduğunuzu biliyorum ancak sizce de fado acıyı zarif bir şekilde anlatmıyor mu?
- Hem de çok şiirsel bir şekilde anlatıyor. Benim anlatmaya çalıştığım fadonun sadece dram ve acıdan ibaret olmadığı. Fado hayatı anlatıyor ve hayat sadece acı demek değil. Dram ve trajedi fadoya mistik bir etki veriyor ancak fado trajedi değil hayat demek...

"Lady Gaga'nın insanları kışkırtma şeklini seviyorum"

Çağdaş fado şarkıcıları arasında en çok kimleri seviyorsunuz?
- Benim gibi Pasion Turca ile birlikte çalışan Mariza'yı ve Ana Moura'yı çok seviyorum. Ancak çok sevdiğim bir erkek sesi olarak Camane'e bayılıyorum. Mutlaka dinlemelisiniz. Fadoyu hep kadın seslere yakıştırırlar ama Camane harika bir Fado şarkıcısı.
Fadonun efsanevi ismi olarak Amalia Rodrigues'i bilmeyen yoktur, peki size en çok ilham veren şarkısı hangisi?
- Tek bir şarkı seçmek kolay değil ama zaten Live albümümde de bana en çok ilham veren Amalia Rodrigues şarkılarını söylemiştim. Ama yine de "Cansoço" benim için çok özel bir şarkı. Yorgunluğu anlatıyor.
Fado özellikle şarkıcının vokal performansına dayanan bir gelenek. Sizce hangi ünlü pop yıldızı Fado söylemenin altından kalkabilirdi?
- Pop yıldızlarının çoğunun insanları kışkırtması hoşuma gidiyor. Madonna ve Lady Gaga bunu çok iyi yapıyor. Lady Gaga'nın ayrıca sesi de çok iyi. Ama özellikle Lady Gaga'nın insanları kışkırtma şeklini seviyorum. Ancak fado söylemesi için benim önerdiğim isim Melody Gardot. Sesini ve yorumunu dinlemenizi de öneririm. Fado söyleseydi çok hoşuma giderdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hüzünlü fadoya keyif katan kadın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN