Kadın adaylar ve gençler umut oldu

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Kadın adaylar ve gençler umut oldu

7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde yarışacak aday listelerinin açıklanmasının ardından sokağa inip vatandaşın nabzını tuttuk. Listeleri yakından takip eden vatandaşın ortak görüşü kadın adaylar ve genç yüzlerin 'Yeni Türkiye'ye yakışacağı yönünde...

Siyasi partiler milletvekili adaylarını belirledi. Peki, milletvekili adaylarını Meclis'e gönderecek olan seçmen, listelerdeki isimleri nasıl değerlendiriyor. 34 vekile sahip başkentte 640 adayı sanılanın aksine çok iyi takip eden seçmenin nabzını tutmak için sokak sokak dolaştık. Vatandaşa, "Siyasi partilerin adaylarını nasıl buldunuz" diye sorduk... Aldığımız ortak cevap, "Kadın adaylar ve genç yüzler yeni Türkiye'ye yakıştı" oldu.

'NAZLIAKA KAYBETTİRİR'
Artık eskimiş yüzlerden sıkıldıklarını, yeni ve genç adayların tercihinin doğru bir karar olduğunu belirten Muharrem Kaman, "Genel olarak listelerdeki genç ve yeni simalar ülke siyasetindeki gelişmeyi gösteriyor. AK Parti gerçekten Ankara'da güzel işler yapacak adaylar çıkardı" diyor. Kaman "CHP adına Aylin Nazlıaka yanlış bir tercih. CHP'ye oy kaybettireceğini düşünüyorum. Başkentte yaptığı hareketler gerçekten bir vekile yakışmıyor" diye konuşuyor.

'AKDOĞAN KAZANDIRIR'
Başkentte kadın adayların sayısının artmasının bir kadın olarak kendisini memnun ettiğini ifade eden Şefika Çaylak ise "Kadını kadından başka düşünen olmaz" görüşünde. Çaylak "Başkentte kadın haklarının daha güçlü savunulacak olması çok güzel. Asla parti ayrımı yapmıyorum. Ankara'da yeni yüzlerin taze kan olacağını düşünüyorum. AK Parti'den Yalçın Akdoğan'ın 1. Bölge'den 1. Sırada aday gösterilmesini olumlu buluyorum. Genel siyasette aktif olması nedeni ile Ankara'ya da çok şey kazandıracağına inanıyorum" diyor.

"ÖNDER' E OY ÇIKMAZ"
Ankara'da HDP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki oy potansiyeline güvenerek Sırrı Süreyya Önder'i başkentten aday göstermesinin tamamen fiyasko olduğunu vurgulayan Çetin Dursun ise şöyle konuşuyor: "Bana göre HDP baraj altında kalacak ve başkent Sırrı Süreyya Önder'e yar olmayacak. CHP ve AK Parti başkentte kadın adaylar noktasında birbirine nazire yapmış durumda."

"MHP'DE TÜRKEŞ MANTIKLI"
Tuğrul Türkeş'in baba yadigârı olduğunu dile getiren Necati Seyhan ise MHP'den Türkeş'in başkentte 1. sıra adayı olmasının mantıklı olduğunu dile getiriyor. CHP'nin adaylarının başkentte çok tanınmadığına dikkat çeken Terzi Guddusi ise, "Genel olarak partiler Ankara'da teşkilat geleneğinden gelen adaylara ağırlık vermedi. İsterdim ki teşkilatlarda emek veren kişiler parti listelerinde olsun. Tepeden inme adaya göre teşkilatta çalışmış adayların halka nüfuz etmesi daha kolay oluyor" görüşünü dile getiriyor.

MUHALEFET YENİLİK PEŞİNDE

AK Patinin adaylarını güçlü bulduğunu bildiren Seminay Doğan ise şunları söylüyor: "Barış Aydın'ın ilk sıralardan aday olmasını beklerdim. Çünkü aday adayı sürecinde kendini iyi tanıttığını düşünüyorum. CHP Sinan Aygün'ü aday göstermemekle isabetli bir karar almış. Ankara'ya bir yararı olacağını düşünmüyorum. Kadın adayların artışını olumlu buluyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın adaylar ve gençler umut oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN