Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek seansta katarakt ve gözlükten kurtulun

Memorial Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Opr. Dr. Neslihan Astam, katarakt ameliyatının geciktirilmesinin cerrahi süreci olumsuz etkilediğine dikkat çekti

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Tek seansta katarakt ve gözlükten kurtulun
Gelişen teknoloji ile birlikte uygulanan dikişsiz katarakt ameliyatları, hasta konforunu artırırken, iyileşme süresini kısaltıyor. Memorial Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Opr. Dr. Neslihan Astam, katarakt hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi: Katarakt, lenste saydamlığın azalması ve kesifliklerin oluşması durumudur. İlerleyen yaşla birlikte görmenin giderek azalması bulgusuyla ortaya çıkar. Gelişimi doğuştan olabildiği gibi genç yaşlardan ileri yaş grubuna kadar çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca şeker hastalığı, bazı kas ve cilt hastalıkları, uzun süreli kortizon kullanımı, radyasyon maruziyeti, metabolik problemler, göz travmaları ve diğer göz hastalıkları katarakt gelişimine sebep olabilir

AMELİYAT ERTELENMEMELİ

Kataraktın cerrahi dışında tedavisi yoktur. Gelişimini durduracak veya önleyecek bir tedavi şekli de bulunmamaktadır. Görme hastanın yaşantısını etkileyecek düzeyde azaldığında, kısa süren katarakt ameliyatıyla saydamlığını kaybeden mercek alınır, göz içine yapay mercekler konularak gözlüksüz iyi görme sağlanır. Kataraktın alınması ile görme ve yaşam kalitesi artar. Ameliyat olmak için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek yoktur. Ameliyat kararı hastanın ihtiyaçlarına göre göz hastalıkları uzmanı tarafından belirlenir. Katarakt ameliyatının geciktirilmesi kataraktın kalınlığının zaman geçtikçe artmasına neden olarak cerrahi süreci olumsuz etkiler.

GÖZLÜĞE GEREK YOK

Göz içi merceği, ameliyat sonrasında uzak için gözlük kullanmayacak şekilde hesaplanır. Fakoemülsifikasyon, kataraktın yanı sıra miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusuru olan hastalara da gelişmiş göz içi mercek yerleştirmesi ile uzak ve yakın gözlüklerine bağımlılığı azaltma seçeneği sunmaktadır. Çok odaklı göz içi mercekler uygulanarak, ameliyat sonrası gözlüksüz yakın görme sağlanabilmektedir. Yani ameliyat, hastalarda aynı seansta katarakt sorununu çözerken, uzak ve yakın görme için gözlük kullanma ihtiyacını da ortadan kaldırır.

KISA SÜREDE EN İYİ SONUÇ
Günümüzde katarakt ameliyatları dikişsiz, modern bir yöntem olan "fakoemülsifikasyon" yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntemde küçük bir kesi yapılarak göz içine girilir, saydamlığını yitirmiş lensin ön kabuğu soyulur, lensin çekir - deği fako cihazı ile parçalanarak emilir ve kese içine yapay bir mercek yerleştirilir. Dikişsiz, çabuk ve hızla iyileşme sağlayan bir yöntemdir. Ameliyat, göze damla anestezisi veya lokal anes - tezi uygulanarak en fazla 30 dakika sürecek şekil - de yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında 3-4 hafta süreyle göz damlaları kullanılır. Ameliyat süresinin kısa olması, görsel sonuçlarının iyi olması ve hızlı iyileşme sağlaması yeni yöntemin avantajlarıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek seansta katarakt ve gözlükten kurtulun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN