Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel serverlar sistemi çökertmiş

YÖK, Paralel'e yakın Gazi Üniversitesi'ndeki mobbing iddialarını araştırırken e-postalar silindi. MHP'li Ali Işık konuyu Meclis'e taşıyarak veri kaybının nedenini sordu

Paralel serverlar sistemi çökertmiş
Gazi Üniversitesi'nde Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nda göreve getirilen Gülen Örgütü'ne yakın isimlerin rahat durmadığı Meclis'e taşınan bir soru önergesiyle ortaya çıktı. Fethullah Gülen'in emriyle hareket eden bu kişilerin, üniversite yönetimi hakkındaki mobbing iddiaları araştırılırken bazı verileri sildiği belirlendi. Mobbinge uğrayan personelde 'Deliller karartılıyor mu?' endişesi yaratan olay, MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Ali Işık tarafından TBMM'ye taşındı. Işık geçtiğimiz şubatta TBMM'ye Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Gazi Üniversitesi'nde yaşanan sistem arızasını gündeme getirdi. Işık önergesinde, üniversitede yaşanan mobbing iddialarının ardından Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) Rektörlüğe soruşturma açtığını, mobbinge uğradığı iddia edilen personelin müracaatlarının YÖK tarafından değerlendirildiği sırada veri kaybına yol açan sistem arızasının neden meydana geldiğini sordu.

DELİLLER YOK EDİLDİ

YÖK soruşturmasının sürdüğü dönemde sistemin çökmesi nedeniyle 14 Kasım 2014 tarihine kadar gazi.edu.tr adresi üzerinden atılan tüm e-postaların silinmesi "deliller mi karartılıyor?" sorusunun gündeme gelmesine neden oldu. Ayrıca yaşanan sistem çökmesi olayının Gazi Üniversitesi'nde zaman içerisinde gittikçe yuvalanan Paralel Yapı'ya yakın bilgi işlemciler tarafından bilinçli olarak yapıldığı iddialar arasında yer alıyor. Konu ile ilgili olarak daha sonra akademisyenlere duyuru yapan Gazi Üniversitesi, "E-Postaların kayıtlı olduğu veri depolama ünitesindeki dosyalama sisteminin tamamen bozulması nedeniyle 14.11. 2014 tarihinden önceki e-postaların kurtarılması için çalışmalar büyük bir özveri ile sürdürülmüş ve yüzde 90 oranında kullanıcı e-postaları geri getirilmiştir. Geri kalan e-postalar için de çalışmalar devam etmektedir" açıklamalarına yer verildi.

MECLİS'E TAŞIDI
Gazi Üniversitesi'nde yaşanan veri kaybı MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Ali Işık tarafından TBMM'de yazılı soru önergesi ile gündeme taşındı. Gazi Üniversitesi'ndeki mobbing iddialarını SABAH da gündeme getirmişti. Rektör Prof. Dr. Süleyman Büyükberber'in kendisine yakın olmayan personeli üniversiteden göndermek için yıldırma politikası izlediği ve mobbinge başvurduğu iddia edilmişti.

Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Ali Işık'ın soru önergesi
1- Gazi Üniversitesi Rektörlüğü hakkında YÖK tarafından açılan bir soruşturma devam ederken ve bu kapsamda personelin yaptığı mobbing müracaatları değerlendirilirken veri kaybına da yol açan sitsem arızasının sebepleri nelerdir?
2-Anılan sistem arızasına yol açan sebepleri ortaya çıkartmak için mobbing mağduru üniversite personelinin ifadelerine de başvurularak teknik ve idari açıdan kapsamlı bir YÖK soruşturması açılması düşünülmekte midir?
3-Anılan üniversitede, mobbing mağduru personelin haklarının korunması ve hukuki açıdan bir mağduriyetin yaşanmaması için geçmişe ait bilgi ve belge kayıplarının önlenmesi amacıyla nasıl bir önlem alınmış ya da alınmaktadır?
4-Anılan üniversitede, 2014 yılı Kasım ayı içinde dekanlıklara gönderilen Rektörlük yazısında belirtildiği üzere, resmi belgelerin bundan sonra e-posta üzerinden gönderilmemesinin gerektiği bu bağlamda nasıl değerlendirilebilir?
5-Anılan üniversitede, üniversite yöneticileri hakkında mobbing araştırması yapan derneklerin üniversite personeli ile yaptıkları haberleşme gönderilerinin üniversite e-posta ana merkezinden engellendiği iddiaları doğru mudur?
6-Bazı medya organlarına da yansıyan ve tekzibi yapılmamış haberlere göre; kurum içi mobbing nedeniyle savcılık ve idare mahkemelere başvuran bazı personel hakkında gazetelere kasıtlı haberler çıkartılarak anılan personelin hedef gösterildiği ve ilgili mahkemelerden istendiği halde personelin mobbing dosyalarının mahkemelere gönderilmediği iddiaları doğru mudur?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel serverlar sistemi çökertmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN