Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan başlarına yıktı AKUT 'canlı' aradı

Başkan başlarına yıktı AKUT 'canlı' aradı
CHP'li Çankaya Belediyesi, çatısında kedilerin yuva yaptığı gecekonduyu yıktı. Hayvanseverler sokağa döküldü

AKUT ekibiyle birlikte anne kediler enkazda yavrularını aradı. Ev sahipleri geceyi sokakta geçirmek zorunda kaldı

Çankaya Belediyesi, Yıldızevler Mahallesi Başat Sokak'ta bulunan gecekondu ile ilgili belediye meclisinde yıkım kararı aldı. İddiaya göre gecekonduda yaşayan hane halkına yıkım tebligatı göndermeyen Çankaya Belediyesi'ne bağlı ekipler önceki gün sabah saatlerinde bölgeye giderek yıkıma başladı. Gecekondu içinde çok sayıda hayvana bakıldığını öğrenen Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Av. Burcu Yağcı devreye girerek Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç ile görüşerek yıkımın durdurulmasını istedi. Belediye yetkililerinin söz vermesine rağmen ekipler içinde kedilerin bulunduğu gecekondu kısa sürede yıkıldı. Hemen yıkım yerine gelen hayvanseverler durumu AKUT ekiplerine bildirdi. Saatlerce enkazda arama yapan ekipler 1 kedinin ölüsüne ulaştı. Henüz 3-4 günlük olduğu tahmin edilen diğer yavru kedilere ulaşılamadı. Çevrede toplanan hayvanseverler ise Çankaya Belediyesi'ni alkışlayarak tepki gösterdi. AKUT ekiplerinin arama yaptığı sırada kurtulan anne kedilerden bazıları ise enkaz etrafında gezerek yavrularını araması dikkat çekti.

BELEDİYE SÖZÜNÜ TUTMADI
Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç'in kendilerine 1 hafta mühlet verdiğini ifade Avukat Burcu Yağcı şunları söyledi: "Haber alınca hemen belediyeyi aradık ve Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç'le ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ile temasa geçtik. 2 saatlik mücadelenin sonunda evi boşaltmak için zar zor yıkımın durduğunu, 1 hafta süre verildiği sözünü aldık, daha doğrusu öyle zannettik. Arkadan gelen telefonda evlerden birinin yıkıldığını ve çatıdaki kedi yavrularının enkazın altında kaldığını öğrendik. Ne yazık ki kedilerden hiç birisi kurtarılamadı, bir tanesi ölü olarak çıkarıldı. Diğerlerinin ölüsüne dahi ulaşılamadı." 10 yıldır ikamet ettikleri evlerinden apar topar çıkartılan aile ise geceyi soğukta ateş yakarak sokakta geçirmek zorunda kaldı. Evlerinin yıkımı ile ilgili kendilerine herhangi bir tebligat gönderilmediğini belirten Seniha Bozkurt, "10 yıldır bu gecekonduda kiracı olarak ikamet ediyoruz. Bize herhangi bir tebligat gelmeden evimizi yıkmaya geldiler. Ailece bu soğukta dışarıda kaldık" diye konuştu.

'BAŞKAN İLE GÖRÜŞECEĞİZ'
Ankara Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Av. Burcu Yağcı, "Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile görüşeceğiz. Alper Taşdelen'e hayvanlara karşı daha duyarlı olmasını ve bu tip olaylarda masa başında olmayıp olayın yaşandığı yere gelmesi gerektiğini söyleyeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan başlarına yıktı AKUT 'canlı' aradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN