Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahat hamilelik için altın öğütler

Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Yeşim Gürel, hamileliğin son aylarında görülen şikâyetler ve çözüm yolları hakkında bilgi verdi:

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Rahat hamilelik için altın öğütler
Anne adayı için unutulmaz ve heyecan verici bir dönem olan hamileliğin son aylarında, vücut yavaş yavaş doğuma hazırlanmaya başlar. Bu durum fiziksel ve ruhsal bu değişiklikler bazı şikâyetleri de beraberinde getirir. Hamilelik sırasında yemek borusundaki kasların gevşemesine bağlı olarak, midedeki besinler ve mide asidi yemek borusuna geri gelir. Bu da midede ve bazen boğazda yanmaya neden olabilir. Öğünlerde çok fazla miktarda yemek yememek, öğünleri ara öğünlere dağıtarak az ama sık aralıklarla beslenmek şikâyetin azalmasına yardım eder. Ayrıca yemek yedikten sonra hemen yatılmamalı, en az 2 saat beklenmelidir. Alınan önlemlere rağmen mide yanması şikâyetinin devam etmesi durumunda doktor kontrolünde bazı mide ilaçları kullanılabilir.

TUVALET SAATİ ÖNEMLİ
Bağırsak hareketlerinin gebeliğin son aylarında yavaşlaması nedeniyle sık görülen rahatsızlıklardan bir diğeri kabızlıktır. Hamilelik sırasında kullanılan demir ilaçları da kabızlığa neden olabilir. Beslenme düzeninde yapılacak değişikliklerle bu sıkıntı önlenebilir. Lifli yiyecekler ve taze sebze-meyve tüketilmeli ve bol bol su içilmelidir. Ayrıca her gün aynı saatte tuvalete gitme alışkanlığının kazanılması da kabızlık sorunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Makattaki toplardamarların genişlemesi hamileliğin son aylarında hemoroid (basur) oluşumuna sebep olabilir. Kabız olmamaya dikkat edilmeli, çok fazla acılı yiyecek yemekten kaçınılmalıdır. Kanamalı veya ağrılı şişlikler olması durumunda mutlaka doktora danışılmalıdır. Hamileliğin hem başında hem de son aylarında görülebilen sorulardan biri de sık idrara çıkmadır. Sık idrara çıkmaya yanma, sızlama gibi şikâyetler de eşlik ediyorsa idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı araştırılmalıdır.

KRAMPTAN KURTULUN

Kalsiyum ve magnezyum eksikliği olan gebelerde, gece uyku sırasında bazen uykudan uyandırabilecek şiddette kramplar yaşanabilir. Kramp durumunda bacağı hafifçe yukarı kaldırıp karna doğru çekmek ağrıyı azaltabilir. Düzenli egzersiz yapanlarda bu şikâyet daha az görülür.

ANİ HAREKETLERDEN KAÇININ
Genelikle ani bir hareket sonrasında kasıkta keskin bıçak saplanır gibi bir ağrı hissedilir. Bunun sebebi ani harekete bağlı olarak rahimi tutan bağlardaki gerilmedir. Günlük aktiviteler sırasında, özellikle de oturup kalkarken, ani hareketler yapmaktan kaçınmak ve bölgesel sıcak uygulama rahatlatıcı olabilir. Hamileliğin son aylarında özellikle sırt üstü yatan gebelerde büyüyen rahmin ana damarlara basısı nedeniyle tansiyon düşüklüğü ve baygınlık hissi gelişebilir. Bu durumda hemen bacakları yüksek bir yere koymak veya sol yan yatmak önerilir. Sol yan yatışta rahme giden kan akımı fazla olduğundan ileri gebelik haftalarında bu şekilde yatılması önerilir. Özellikle ellerde ve ayaklarda görülen ödem hamileliğin son aylarında sık karşılaşılan bir şikâyettir. Mümkün olduğunda ayakları kalp seviyesinden yükseğe uzatmak, tuz alımını azaltmak ödemi büyük ölçüde azaltır. Yüzde ve göz kapaklarında şişme durumu ile birlikte baş ağrısının da görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahat hamilelik için altın öğütler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN