Türkiye'nin en iyi haber sitesi

57'nci Alay destanıı senfoniye dönüştü

Giriş Tarihi: 20.4.2015
57'nci Alay destanıı senfoniye dönüştü

Besteci Can Atilla, Çanakkale'de Anzak çıkarmasını durduran efsane 57. Alay'ın kınalı kuzularını "sanatta ölümsüzleştirmek" için "Çanakkale 100. Yıl Senfonisi"ni besteledi

Türkiye'de "yeni nesil" müziğin uluslararası temsilcilerinden olan ve dünyada bestelediği tiyatro, bale müzikleri ve klasik müzik eserlerinin yanı sıra çıkardığı albümlerle de tanınan kompozitör Can Atilla, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılı çerçevesinde bestelediği eseri anlattı. Yaklaşık iki yıl süren çalışmanın ardından eseri kısa süre önce tamamladığını ve birbirinden farklı duyguları notalara dönüştürdüğünü belirten Atilla, dört bölümden oluşan ve bir saate yakın süren "Çanakkale Senfonisi"nin, Çanakkale cephesinin kahraman 57. Alayı'nı anlattığını söyledi. Atilla, 57. Alay'ın, Çanakkale Savaşı'nın başlangıcı kabul edilen Anzak çıkarmasını durdurmak amacıyla 25 Nisan 1915 sabahı harekete geçen Osmanlı alayı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Çanakkale Savaşı'nın kaderini değiştiren kahramanlıklarıyla dünyada tanınan bu alay daha önce edebiyatta, sahne ve resim sanatında tek başına hiç işlenmedi. Sadece bu yıl bir kitabı yayınlandı. 57. Alay 628 şehit verdi. Öyle bir kahramanlık destanı yazdılar ki bugün Avustralya Büyükelçiliği'nde bile bu savaşın fotoğraflarını görebilirsiniz. Dünyada müthiş bir saygıyla anılıyorlar."

"TÜM DÜNYA HATIRLIYOR"
Can Atilla, "O dönemde Kurmay Yarbay olan Mustafa Kemal'in askeri inisiyatif ve cesur kararlarıyla 19. tümene bağlı bu Alay 25 Nisan 1915 günü yaptığı mücadele ile Çanakkale Savaşı'nın gidişatını değiştirmiştir" dedi. Bu alayın neredeyse tamamının şehit olduğunu ve tarihe isimlerini yazdırdıklarını ifade eden Atilla, şöyle devam etti: "Çanakkale'deki bu kahramanlık destanı sadece bizlerin değil tüm dünyanın hatırladığı bir kahramanlık. Bu alaya o kadar saygı duyulur ve kahraman bir alaydır ki bu nedenle günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 57. Alay diye bir alay yoktur" diye konuştu.

'BATI ÇOK GÖZYAŞI DÖKECEK'
Atilla, Gelibolu Senfonisi'ni 57. Alay şehitlerinin adının sanatta da ölümsüzleşmesi amacıyla yazdığını anlattı. Atilla, "Eser, Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında ulusal senfonimizdir. Çanakkale Savaşları'nın yıl dönümü dolayısıyla önümüzdeki günlerde düzenlenecek Barış Zirvesi'nde, Gelibolu Senfonisi de dünya prömiyerini yapacak" dedi. Şef Burak Tüzün yönetimindeki İzmir Senfoni Orkestrası'nın seslendireceği 57. Alay Senfonisi'nin solist sanatçıları Onur Şenler ile Amerikalı soprano Angela Ahıskal olacak. Eserin dramatik ve hüzünlü olduğunu söyleyen Atilla, "Özellikle sopranonun sözleriyle birleştiğinde Batı çok gözyaşı dökecek" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
57'nci Alay destanıı senfoniye dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN