Paralel AVM için söz Büyükşehir'de

Mühürlü Sincan AVM'nin akıbeti Büyükşehir'in vereceği karara bağlı. Avukat Çöçü, Sincan AVM'den işyeri satın alıp mağdur olan vatandaşların müteahhide dava açabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 20.4.2015
Paralel AVM için söz Büyükşehir'de
Paralel Yapı'ya rant sağlamak için dikilen AVM'nin usulsüzlükler nedeniyle mühürlendiğini bilmeden dükkan satın alan 166 kişi büyük bir şaşkınlık içinde. Emlakçılar Odası Avukatı Kudret Çöçü 2 milyon TL'ye yakın para ödeyerek iş yeri satın alan mağdurlara yol gösterdi. SABAH Ankara'ya konuşan Çöçü "Sincan AVM'den işyeri satın alıp mağdur olan vatandaşların izlemesi gereken tek bir yol var. Müteahhide dava açabilirler" dedi. Mühürlü olduğunu bilmeden AVM'den dükkan alan vatandaşları uyaran Çöçü "Dava açtığında satın aldıkları işyerinin emsal değeri ne ise bu parayı talep edebilir. Davayı kazanma durumları yüzde 100. Ancak, paranın tahsili konusunda sıkıntılar oluşur" görüşünü dile getirdi. Çöçü "Büyükşehir Belediyesi buraya ruhsat verirse dava düşer. Ancak belediye yıkım kararı verirse müteahhit bu parayı ödemek zorunda kalır" diye konuştu.

SON SÖZ BÜYÜKŞEHİR'DE

Ankara Emniyeti tarafından Sincan'daki Paralel AVM' ye gerçekleştirilen operasyonun ardından gözler AVM'yi ruhsatlandırma yetkisinin elinde bulunduran Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne çevrildi. İhale ve inşaattaki usulsüzlükler nedeniyle AVM'yi mühürleyen Sincan Belediyesi yetkilileri emniyetin yaptığı operasyonun ardından AVM ile ilgili tüm dosyaları Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiklerini açıkladı. Büyükşehir Belediyesi'nin Paralel AVM ile ilgili dosyaları inceleyip kararını vereceği öğrenildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'a göre 'Büyükşehir statüsündeki yerlerde AVM dediğimiz alanların tasarım, ruhsatlandırma, işletmesine ilişkin hususlarda büyükşehir belediyeleri yetkili kılınıyor' deniliyor.

6 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
SABAH Ankara tarafından gündeme getirilen Sincan'daki Paralel AVM'ye yönelik Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından önceki hafta operasyon düzenlenmişti. Gözaltına alınan 20 zanlıdan 6'sı tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Dernek yöneticileri 'cami yapacağız' diyerek belediyeden ucuza aldıkları araziye AVM dikmek, AVM ihalesine fesat karıştırmak, dernek kasasından Gülen Örgütü'ne bağlı dershanelere usulsüzce para aktarmak ve nitelikli dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel AVM için söz Büyükşehir'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN