Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ilk 'güneş otobüsü' yollara çıktı

Giriş Tarihi: 20.4.2015
Türkiye'nin ilk 'güneş otobüsü' yollara çıktı
ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi (GÜNAM) ve bir firma ortaklığında, yüzde 100 yerli imkânlarla geliştirilen teknoloji sayesinde verimli elektrik enerjisi üretebilen, "Türkiye'nin ilk güneş paneli destekli otobüsü" yollara çıktı. Otobüsün tanıtımı amacıyla ODTÜ GÜNAM araştırmacıları, Enerji Bakanlığı yetkilileri ve davetlilerin katılımıyla MAN Türkiye A.Ş tesislerinde tören düzenlendi.

YÜZDE 18 VERİM SAĞLIYOR

ODTÜ GÜNAM Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan, 6 yıl önce başlatılan Ar-Ge faaliyeti sonucunda geliştirilen fotovoltaik teknolojiye dayalı güneş panellerinin veriminin yüzde 18 olduğunu belirterek, "GÜNAM olarak, yeni deneylerle bu teknolojiyi sürekli iyileştiriyoruz. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde dünyanın en verimli silisyum temelli güneş hücrelerini biz üreteceğiz. Bu konuda çok iddialıyız" dedi.

Hedef güneş enerjisiyle çalışan uydu ve uçak
Geliştirilen sistemin üniversitesanayi işbirliğinin önemli bir örneği olduğunu vurgulayan Turan, "Teknolojimiz, Türkiye'nin gurur duyabileceği bir ürün" diye konuştu. Turan, yapılan hesaplamalara göre, otobüse yerleştirilen güneş gözelerinin önemli bir yakıt tasarruf sağlayabildiğini bildirerek, hedeflerinin güneş enerjisiyle çalışan uydular, uçak ve insansız hava aracı yapmak olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk 'güneş otobüsü' yollara çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN