Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dahiler Okulu YGS şampiyonu oldu

Fen Lisesi'nin bu yılki YGS'de sıralamaya giren öğrenci sayısı, geçen yıla oranla yüzde 100 artış gösterdi

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Dahiler Okulu YGS şampiyonu oldu
Türkiye genelinde lise yerleştirmelerinde en başarılı öğrencileri kabul eden Fen Lisesi'nin, bu yılki 2015-Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) sıralamaya giren öğrenci sayısı, geçen yıla oranla yüzde 100 artış gösterdi. "Dahiler Okulu" olarak tanınan Ankara Fen Lisesi'nden 2015-YGS'de ilk 100'e 12; ilk 1000'e 41 öğrenci girdi. Ankara Fen Lisesi Müdürü Aydın Demir, ÖSYM'nin en başarılı okullarla ilgili bir bilgi paylaşımı yapmadığını ancak önceki yıllara göre başarı grafiği yüksek okullarla bir kıyaslama yapıldığında Ankara Fen Lisesi'nin YGS'de büyük başarı gösterdiğini ifade etti.

TARİHE GEÇEN BAŞARI

2014 YGS sınavında ilk yüze 6; ilk bine 23 öğrencisinin girdiğini belirten Demir, "Okulumuz, 2015 YGS sınavında, ilk yüze 12, ilk bine 41 öğrenci girerek geçen yıla göre başarısında yüzde 100 artış gösteren bir okul olmuştur. Bu başarı okulumuzun 50 yıllık tarihinde önemli bir başarı olarak yer almıştır" diye konuştu. Ankara Fen Lisesi'nin hem bireysel bazda ama daha çok bütün öğrencileriyle kitle başarısı olan bir okul olarak diğer okullardan ayrıldığını belirten Demir, "Önemli olan da birkaç öğrenci değil bütün öğrencilerin en iyi öğrenciler kadar başarı göstermesidir" değerlendirmesinde bulundu. Okul Müdürü Demir, fen ve matematik ağırlıklı eğitim verilen lisenin bugüne kadar çok sayıda üniversitelerin rektör ve dekanlarının yanı sıra dünyaca ünlü bilim insanı, CEO ve sanatçı mezunlarının bulunduğunu anlattı.

50 YILDA 4 BİN MEZUN VERDİ
Ankara Fen Lisesi'nin Türkiye genelinde neredeyse tam puanla öğrenci almasıyla "Dahiler Okulu" olarak tanındığını dile getiren Okul Müdürü Demir, okula temel bilimlerde özellikle nitelikli bilim insanı yetiştirmek amacıyla her yıl 120 öğrencinin kabul edildiğini söyledi. Lisenin trafikten ve şehir gürültüsünden uzak ODTÜ kampusunun içinde erken bir üniversite görüntüsü çizdiğine işaret eden Demir, fen ve matematik ağırlıklı eğitim veren lisenin kurulduğu günün üzerinden geçen 50 yılda, 4 binin üzerinde mezun verdiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dahiler Okulu YGS şampiyonu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN