Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mühürlü AVM'de gözler Bakanlık'ta

Giriş Tarihi: 28.4.2015
Mühürlü AVM'de gözler Bakanlık'ta

Paralel Yapı'ya finans sağlamak için usulsüzce dikilen mühürlü Sincan AVM'nin akıbeti, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca yapılacak yetkilendirmenin ardından belli olacak

Gülen Örgütü'ne finans sağlamak amacıyla yapılan ve 166 kişinin işyeri satın aldığı Sincan'daki Paralel AVM'nin akıbeti hala netlik kazanmadı. İmara aykırı yapılaşmalar nedeniyle Paralel AVM'ye mühür vuran Sincan Belediyesi ocak ayında yürürlüğe giren 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un ardından konu ile ilgili tüm dosyaları Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'na gönderdi.

DOSYA İNCELENEMEDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Perakende Kanunu'nun 5'inci maddesi 7'nci fıkrasına göre, alışveriş merkezlerine yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve işyeri açma ruhsatı verme yetkisini elinde bulunduruyor. Aynı kanunun Geçici 1'nci maddesinin 4'üncü fıkrasındaki, "Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle yapı ruhsatı almış olmakla birlikte işyeri açma ve çalışma ruhsatı almamış olan alışveriş merkezleri hakkında 5'inci maddenin 7'nci fıkrasını uygulayamaz" hükmü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'nin Paralel AVM'nin dosyasını inceleyemediği ortaya çıktı. Paralel AVM'ye yapı ruhsatını Sincan Belediyesi'nin vermesi ve kanundaki çelişkili maddeler nedeniyle işlemleri başlatamayan Büyükşehir Belediyesi konuyu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na iletti. Bakanlığa gönderilen yazıda, kanunda bulunan maddeler nedeniyle yetki konusunda tereddüde düşüldüğünü belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi, bundan sonra yapılacak işlemlere engel ve karışıklığa neden olacağı da dikkate alınarak Bakanlık'tan konu ile ilgili görüş talep edildi.

KARAR AÇIKLANACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gelecek olan cevabı bekleyen her iki belediye de bakanlığın göndereceği yazı doğrultusunda dosyaları incelemeye alacak. Bakanlığın yetki vermesi durumunda Paralel AVM dosyasını açacak olan Büyükşehir Belediyesi, projeyi yeniden inceleyerek ruhsat verip vermeme konusundaki kararını açıklayacak.

6 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Ankara Emniyet Müdürlüğü caminin yıkılıp yerine usulsüz şekilde yapılan AVM inşaatının ihalesine fesat karıştırmak, dernek kasasından paralel dershanelere para aktarmak ve nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla Sincan Sanayicileri ve İşadamları Derneği'ne yönelik operasyonun ardından 6 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mühürlü AVM'de gözler Bakanlık'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN