Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemik yaralanmasında Artroskopi tedavisi

Giriş Tarihi: 3.5.2015
Trafik kazası, yüksekten düşme ve spor sırasında yanlış hareket yapılması gibi travmalar el bileği, dirsek ve omuzda ciddi yaralanmalara sebep olabiliyor. Gelişen teknoloji sayesinde bu yaralanmalar kısa sürede başarılı bir şekilde tedavi edilebiliyor.
Günümüz teknolojisi hem tanı için kullanılan görüntülemede hem de cerrahi işlemlerde hata oranını en aza indirmektedir.
3 boyutlu görüntüler kemik hasarlarını çok detaylı göstererek ameliyat öncesi yapılan hazırlık aşamasını kolaylaştırır. Sağlam dokuya en az zarar veren ve en hızlı iyileşme sağlayan artroskopide, 1.2 milimetreden 4 milimetre kalığına kadar değişen ölçülerde küçük bir kamera ile eklem içi görüntülenir. Bu yöntem açılan bir veya iki delikten cerrahi işlem yapılmasına olanak verir. Artroskopi sayesinde ayrıca tomografi ve MR ile görülemeyen kıkırdak ve yumuşak doku hasarlarının tamiri mümkün olmaktadır.

Tüm detaylar gözlenebiliyor
İnsan vücudunun en karmaşık eklemi olan el bileğinin artroskopik yöntemle tedavisinde oldukça ince kameralar kullanılır. El bileğine açılan küçük kesilerden kameranın girmesi ve görüntünün büyültülerek ekrana aktarılmasıyla eklem içi gözlenir. El bileği artroskopisi ile kemiklerin tüm kıkırdak yüzeyleri, kemikler arasındaki bağlar ve kemikler arasındaki pozisyon değişimleri gözlenebilmektedir. Bazen travmalar sonrası ağrı, hareket kısıtlılığı, anormal ses çıkması, şişlik gibi yakınmalar uzun süre devam eder. Bu problemlerin varlığında çeşitli tetkikler sonrası tanının doğrulanması, hasarlanmanın belirlenmesi ve değerlendirilmesi, tedavi seçeneğinin kararı için artroskopi çok faydalı bir yöntemdir.
Artroskopi dirsek yaralanmalarında ise daha nadir kullanılan bir yöntemdir. Bununla birlikte; eklem içi kıkırdak parçaların çıkarılmasında, eklem hareket kısıtlılığında, yumuşak dokuları ve mekanik engel yapan kemiklerin çıkarılmasında ve eklem hareket genişliğinin sağlamasında en etkili çözüm yoludur. Biseps tendonunun zedelenmesinde de cerrahi tamir yöntemi kullanılmaktadır.
Dirsek bölgesindeki kasların yapışma yerlerindeki zedelenmelerin tedavisinde ise öncelikle hareket kısıtlanarak dinlendirme tedavisi uygulanır. Bu tedaviye cevap alınamazsa gevşetme ameliyatı yapılır.

Yırtıklar tamir ediyor

Omuz yaralanmalarının cerrahi tedavisinde artroskopiye sıklıkla başvurulmaktadır. Bu yöntem, hem omuzdaki yırtılan tendonların hem de çıkık sonrası gevşeyen bağların tamirinde kısa sürede etkin tedavi sağlar. Omuz eklemi kas yırtıkları artroskopik tedavisi, omuza açılan 6 milimetre genişliğindeki 3 adet delikten yapılır.
Bu deliklerden bir tanesi kamera için kullanılır.
Diğer iki delikten ise yırtık kası tutarak dikiş geçirilir. Arkasında dikiş olan kemik çıpaları kemiğe gömülür bu dikişler düğümlenerek kemiğe tespit yapılır. İşlem sırasında sağlam doku korunduğu için açık cerrahiye göre üstündür ve sonuçları oldukça başarılıdır.

Prof. Dr. Mehmet Demirtaş

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemik yaralanmasında Artroskopi tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN