Gelecek yüzyıl tüp bebek yüzyılı olacak

Giriş Tarihi: 5.5.2015
Gelecek yüzyıl tüp bebek yüzyılı olacak

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Esinler, "Normal gebelik oranları düşüyor, gelecek yüzyıl tüp bebek yüzyılı olacak" dedi

Doç. Dr. İbrahim Esinler, son yıllarda giderek bir halk sağlığı sorunu haline gelen tüp bebek tedavisi için uyarıyor. Türkiye'de ve dünyada insanların iklim değişikliği, yanlış beslenme, GDO'lu ürünler ve hormonlu ilaçlar nedeniyle normal yollarla gebe kalma oranlarının düştüğünü belirten Esinler, artan tüp bebek tedavisi ve düşen doğum oranlarını Sabah Ankara'ya değerlendirdi. Türkiye'de gebe kalmakta güçlük çeken hastaların artmakta olduğunu belirten Esinler, "Kadınların kariyer yapmak için geç evlenmesi ve çocuk istememesi, ülkemizde artan ve kesinlikle kısırlık yapan obezite, sigara ve alkol kullanımı normal gebelikleri düşürüyor. Son 10 yıl içerisinde tüp bebek başvurusu iki katına çıktı. Bu şekilde giderse gebe kalamama oranları ve tüp bebeğe başvuru artacak. Bu ihtiyaç geleceğin temel sıkıntısı olacak. Şu anda tüp bebek doğum oranları ile normal doğum oranları yer değiştirecek" diye konuştu.

Teknoloji de etkiliyor

Bu çağ ve yaşam biçiminin erkekleri daha fazla etkilediğini vurgulayan Esinler, "Gelişen teknoloji ve artan radyasyon insanları kısırlaştırıyor. Teknoloji over rezervini düşürerek gebelik oranlarını aşağı çekiyor. Teknoloji doğmayan bebeği öldürüyor. Artık bizi kısırlaştıran ve embriyoların hastalık açısından taranmasını, genetik olarak incelenmesini sağlayan teknoloji ile tüp bebek talebi de artacak. Türkiye'de yasal değil ama yurt dışında genetik taramadan dolayı tüp bebek tercihi arttı" dedi.

'Çekirdek kullanılacak'
"Bu şekilde bir ekonomik sistemin varlığı belki de kadın erkek olmadan, kadının rahmini kullanmadan dışarıdan üreme odalarında, başka hücrelerden kılımızdan, tüyümüzden, kolumuzdan vs. üretmek zorunda kalacağız. Gelecekte kadın yumurtası kısmen kullanılacak ama erkeklerde çekirdek kullanılacak. Gelecek yüzyıl tüp bebeklerin çağı olacak. Eğer dengeler bu hızla bozulursa sadece tüp bebekler olacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelecek yüzyıl tüp bebek yüzyılı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN