Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2023'ün sanayi şehri Ankara olacak

AK Parti 1. Bölge Milletvekili Adayı Ertan Aydın, siyasi tecrübelerini başkent için kullanacağını belirterek, "Ankara 2023'ün sanayi şehri olacak" şeklinde konuştu

2023'ün sanayi şehri Ankara olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun beyin takımında yer alan AK Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Ertan Aydın, iki büyük liderle çalışmanın Türkiye'nin meselelerine bakışta kendisi için büyük fırsat olduğunu söyledi. Aydın, "Bu tecrübemi Ankara'ya katkı sağlamak için kullanacağım. Ankara 2023 hedefinde Türkiye'nin en önemli sanayi şehri olacak" dedi.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1971 Ardahan doğumluyum. İlkokulu Almanya'da, ortaokul ve liseyi İstanbul'da bitirdim. Çocukluğumun büyük bir bölümü İstanbul'da geçti. 1989 yılında ODTÜ'yü kazandım. O tarihten itibaren de Ankara'da bulunuyorum. Bilkent Siyaset Bilimi Kamu Yönetimi bölümünde mastıra başladım. Daha sonra Amerika'da Harvard Üniversitesi'nde araştırmacı olarak doktora tezimin altyapısını çalıştım. Bilkent Üniversitesi'nde 2003 yılında doktoramı verdim. Doktoramda beni en çok zorlayan kişi de komisyonda yer alan konuk üye Ahmet Davutoğlu olmuştu. Doktorayı bitirdikten sonra Çankaya Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak göreve başladım. 2011 yılında doçentlik unvanımı aldıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanımız bana başdanışmanlık teklif etti. Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması akabinde Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, birlikte çalışma teklifi yaptı. Bir istişare süreci sonucu aday olmaya karar verdim.

İki büyük liderle çalışmak nasıl bir duygu? Bize biraz Erdoğan ve Davutoğlu'ndan bahseder misiniz?
İki büyük liderle çalışmak benim için büyük fırsattı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile bütün seçim gezilerinde beraber oldum. Kamuoyu araştırmaları noktasında da araştırma desteği verdim. Türkiye'nin genelinin siyasi dengeleriyle ilgili siyasi araştırmalar ve sunumlar yaptım. Cumhurbaşkanımızın bilimsel araştırmalara, çalışmalara inanılmaz derecede önem verdiğini gördüm. Düzenli olarak parti istişare kurullarını toplar ve sonuna kadar o istişare kurullarında kendisi bulunurdu. Yaklaşık 7 aydır da Sayın Başbakanımız Davutoğlu'nun başdanışmanlığı görevini yürütüyorum. Ahmet Davutoğlu'ndan da çok şey öğrendim. Bu süreçte onun farklı bir liderlik stili var ve başbakanımız bilgi birikimi, azmi ve çalışkanlığı noktasında Türkiye'nin ondan istifade edeceği bir lider.

8 HAZİRAN'DA MASKELER DÜŞECEK

Siyasete girme düşünceniz nasıl oluştu?

12 yıldır siyasetin çok merkezinde süreçlere dahil olabildim. Perde arkasında bu kadar tecrübeden sonra bu tecrübenin siyaset sahnesinde işe yarayabileceğini düşündüm.

ERDOĞAN 'FATİH' GİBİ

Neden AK Parti'yi tercih ettiniz?

AK Parti, Türkiye'de millet tarihi boyunca oluşagelen siyasi, ekonomik sorunların üstesinden gelmenin ana formülü olarak değişim, dönüşüm ve reform partisi olarak ortaya çıktı. Buhranlı dönemlerde AK Parti Türk siyasi tarihine adeta bir güneş gibi doğdu. Biz ekonomik krizin olduğu ve Tayyip Erdoğan'ın büyükşehir belediye başkanı olduğu dönemlerde yapılan kamuoyu araştırmalarında hangi partiye oy vereceksiniz sorusu sorulduğunda, 'Tayyip Erdoğan'ın kuracağı parti' diyen yüzde 30'luk bir kitle olduğunu gördük. İnsanlar bu karanlık günlerden bizi kim kurtaracak diye düşünüyorlardı. Türk siyasi tarihinde belli kırılma anlarında kurtarıcı olan figürler vardır. Türk tarihinde Fatih'in İstanbul'u fethi önemli bir kırılma anıdır. Osmanlı'da Abdülhamit dönemi umut ışığı olmuştur ve 30 yılın üstünde bir dönem hiç toprak kaybı olmamıştır. Türkiye'nin çöküşü diyebileceğimiz Kurtuluş Savaşı yıllarında Gazi Mustafa Kemal'in kurtarıcı olarak ortaya çıkışı vardır. Erdoğan'da en karanlık, buhranlı dönemlerde bu milleti toplumu tekrar ayağa kaldıran bir lider olarak siyaset sahnesine çıkmıştır. Ben tahmin ediyorumki Erdoğan bundan 100 yıl sonra araştırıldığında onun tarihsel misyonu daha iyi anlaşılacak. Bu nedenle AK Parti'de bulunmak ayrıcalık.

Seçilmeniz durumunda sizi hangi alanda etkin göreceğiz?
Edindiğim birikimi bana biçilen ne rol varsa o anlamda göstermeye çalışacağım.

8 Haziran'da oluşacak siyasi tablo hakkında neler söylemek istersiniz?
Muhalefet koalisyon çığırtkanlığı, ekonomik vaat aldatmacılığı kriz söylemleri ve yeni Truva atı HDP'yi barajı geçirerek AK Parti'ye bir darbe indirebilir miyiz telaşı içine girdi. Muhalefetin siyasi duruşu bir maskeli baloya dönmüş durumda. Hepsi eski görüntülerini bir maskeyle kapatıp halkı kandırarak oy devşirmenin peşinde. Ama halkımız maskelerin altındaki gerçekleri biliyor. HDP'nin silahlar gölgesinde PKK'nın siyasi uzantısı olduğunu, CHP'nin krizli dönemleri ile din düşmanlığı yaptığı günleri, MHP'nin Türkiye'nin 2001 krizinde IMF kapılarında dilenci duruma düşüren hükümetin parçası olduğunu kimseye unutturamazlar. Hiçbiri havayolu, otoyol, köprü, baraj projesinden bahsetmiyor. Sadece harcayalım, tüketelim mantığı var. 8 Haziran'da hepsinin maskesi düşecek çok net bir şekilde AK Parti tek başına iktidar olacak.

PARALEL TÜM TÜRKİYE'NİN MESELESİ

Paralel Yapı'yla mücadelenin neresindeyiz?

Paralel Yapı'ya karşı AK Parti yönetimi çok net bir tavır ortaya koydu. Vatandaşların da vatandaşlık görevi olarak Paralel Yapı'nın yayılmasına ve örgütlenmesine karşı bir refleks geliştirmesi gerekiyor. Çünkü bu mücadele artık bir vatandaşlık görevidir. Biz Paralel Yapı'yla mücadele ederek Türkiye'nin geleceğini koruma ve güvence altına almaya çalışıyoruz. Bu problem Erdoğan'ın, Davutoğlu'nun problemiymiş gibi şahsileştirilmeye çalışılıyor. Oysaki Türk milletinin tümünün problemidir. Paralel Yapı için Ankara önemli bir sacayağıdır. Ankara'yı bürokrasideki ana kumanda merkezi olarak gördükleri için burada birçok kurumun ve bakanlığın, başta personel dairesi olmak üzere özel kalem müdürlükleri, temel stratejik bilgi işlem merkezleri gibi yerleri ele geçirmek suretiyle tüm bürokrasiye yön verme girişiminde bulundular. Bunlar yavaş yavaş tasfiye edilerek temizlenmeye çalışılıyor. Paralel Yapı'yla sonuna kadar mücadelemiz devam edecek. MGK'da alınan kararların yavaş yavaş alt birimlere, tüm hücrelere doğru işlemesi gerekiyor.

BÜROKRASİ DEĞİL İSTİHDAM

Seçilmeniz halinde Ankara ile ilgili ne tür çalışmalar yürüteceksiniz? AK Parti'nin 2023 vizyonunda Ankara'nın yeri neresi?

Ankara Türkiye'nin merkezi, kalbi sayılabilecek bir şehir. Bu şehrin büyümesi, kalkınması, gelişmesi bizim öncelikli hedeflerimiz arasında. Vatandaşlarımızın beklentilerini sıkıntılarını dinleyip derinlemesine çalışmalar yapıp hemen çözebiliyorsam çözmeye çalışıyorum. Seçilmem durumunda özellikle bunlara ağırlık vereceğim. Benim avantajım 12 yıldır özellikle danışmanlığım süresince sorunların çözümüne giden yolları tecrübe etmemdir. Bu tecrübemi Ankara'ya katkı sağlamak için kullanacağım. Ankara 2023 hedefinde Türkiye'nin en önemli sanayi şehri olacaktır. Ankara bürokrasisiyle konuşulan bir şehirden ziyade istihdamla, yatırımlarla konuşulan bir şehir haline gelecek.

BAŞKENTLİLER HAFIZASINI TAZELEMELİ

Ahmet Davutoğlu'nun 'Ankara'dan 20 vekil istiyorum' sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sahada vatandaşlardan pozitif tepkiler alıyoruz. Muhalefetin bol keseden verdiği vaatleri insanlar çok net değerlendirebiliyorlar. Bunun Türkiye'ye bir kazanç getirmeyeceğini görüyorlar. Ankara'da özellikle hem AK Partili yerel yönetimler noktasında, hem de hükümetin yaptığı çok güzel çalışmalar var. Başbakanımızın ortaya koyduğu hedeflere yakın bir hedefle seçimi alacağımıza inanıyorum. Ben bu seçimlerin Ankara genelinde yaklaşık yüzde 47 gibi bir oy oranıyla sonuçlanacağını tahmin ediyorum. Fakat 1 ay çok iyi çalışarak oy oranını yüzde 50'lere taşımak gerekiyor.

Ankara seçmenine mesajınız nedir?
Ankara seçmeni hafızalarını tazelemelidir. Seçmenimizin 14 yılda Ankara'nın nereden nerelere geldiğini görmelerini istiyorum. Ankara'ya 1989 yılında geldim. 1989-90'ların başında Ankara'nın nefes alınmaz bir havası vardı. Yollar çok kötüydü ve muazzam bir trafik sıkışıklığı vardı. Ankara'da çarpık kentleşme vardı. Ankara yeşiliyle anılan bir şehir değildi şu anda muazzam park ve bahçeleriyle Avrupa ödülleri alan bir kent haline geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023'ün sanayi şehri Ankara olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN