Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu tedbirler çocukları bahar nezlesinden koruyor

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Alerjisi Bölümü'nden Prof. Dr. Nazan Tomaç, çocuklarda bahar nezlesinden korunma yolları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Bu tedbirler çocukları bahar nezlesinden koruyor
Bahar aylarında bitki polenlerinin ve küflerinin rüzgârla dağılması, çocuklarda bahar nezlesi yani alerjik rinit hastalığının görülme sıklığını artırıyor. Belirtilerindeki benzerlikler nedeniyle üst solunum yolu hastalıklarıyla karıştırılabilen bahar nezlesinin doğru teşhis edilmesi tedavide geç kalınmaması açısından büyük önem taşıyor. Bahar nezlesi en çok ergenlik çağında ve erişkinlerde görülse de küçük çocuklarda da 2 yaşından itibaren sıkça rastlanır. Ancak genellikle soğuk algınlığı ve sinüzit tanıları konulması gereksiz antibiyotik kullanımına ve alerji tedavisinin gecikmesine sebep olur. Bu nedenle bahar aylarında sık sık nezle olan, yanında sürekli mendil taşıyan, burun tıkanıklığı ve horlaması olan, geniz temizleyen, öksüren, uyku düzeni bozulan, halsiz ve yorgun görünen, ders başarısı düşen çocuklarda bahar nezlesi olabileceği düşünülerek uzmana başvurmak çok önemlidir.

ASTIMA ÇEVİREBİLİR

Burun yakınmaları artar ve tedavi edilmezse alerjik nezlenin astıma dönme riski de artar. Geniz eti büyümesi, orta kulakta su toplanması, işitmenin azalması, diş ve çenede gelişim bozukluğu da bu hastalarda sıklıkla görülebilmektedir. Ayrıca çocuklarda kronik sinüzit ve orta kulak iltihabının görülme nedenlerinden biri alerjik nezledir. Çocuklarda bahar nezlesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açmaması tedaviye doğru zamanda başlamalıdır. Bahar nezlesinin görülme sıklığı polenlerle karşılaştıkça artar. Havaların ısınmasıyla dışarıda daha çok vakit geçirmek isteyen çocukların polenle temaslarını tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak çocukların polene maruz kalmasını azaltmak için önlemler almak çok yararlıdır.

ETKİLERİ AZALTMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
Çocukları bahar nezlesinden korumak için alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilir:
Burun ve boğazda biriken polenlerin atılması için çocukların burunları sık sık temizlenmelidir.
Dışarıdayken saçlarına yapışan polenlerin temizlenmesi için duş yaptırılmalıdır.
Giysilerinde biriken polenlerin ortadan kaldırılması için dışarıda giydiği kıyafetler günlük olarak yıkanmalıdır.
Polenlerin en yoğun olduğu 08.00- 14.00 saatleri arasında ve rüzgârlı havalarda mümkün olduğunca dışarıya çıkarılmamalıdır.
Dışarı çıkarken gözlük ve şapka kullanılmalıdır.
Bahar aylarında çocukların yaşam alanlarında pencereler uzun süre açık tutulmamalıdır.
Evlerde ve arabalarda filtreli klimalar ve hava temizleyici aletler kullanılmalıdır.
Sigara dumanı, egzoz, ağır kokular ve hava kirliliği gibi alerjik yakınmaları artıran faktörler önlenmelidir.
Burun kenarlarına ve göz çevresine ince bir tabaka halinde vazelin sürmek koruyucu olabilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu tedbirler çocukları bahar nezlesinden koruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN