Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mamak Çöplüğü'nü literatürden çıkardık

AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Tülay Selamoğlu, başkentin AK Parti'den önce yaşanılması zor bir şehir olduğunu ama göreve geldikleri günden beri köklü değişikliklere imza attıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 11.5.2015
'Mamak Çöplüğü'nü literatürden çıkardık
Ankara'nın 40 yıllık su sorununu çözdüklerini hatırlatan AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Tülay Selamoğlu, kanalizasyondan geri dönüşüme kadar her alanda başkente hizmet ettiklerinin ve 'Mamak Çöplüğü' diye bir tanımı literatürden kaldıklarının altını çizdi. Selamoğlu, yeni dönemde yapacakları hizmetleri ve siyasete girme hikayesini SABAH Ankara'ya anlattı.
Siyasete girme düşüncesi nasıl oluştu? Siyasete girme amacınız nedir?
Siyasete ilgilenmeye 1992'de başladım. İstanbul'da bir doktor, başı örtülü diye bir hastasına bakmamış, hastasını hastaneden kovmuştu. Üniversitelere başörtülü kızlarımız alınmıyordu. O dönemde Refah Partisi'ne üye olarak başlamıştım. Siyasetin sorunları çözme yeri olduğuna inanıyorum. Özgür ve demokratik Türkiye için siyasetteyim.
Seçilmeniz halinde Ankara ile ilgili projeleriniz neler? Ne tür hizmetler sunacaksınız?
Milletvekilinin görevi yasamadır. Ankaramız'ın 'Kongre Şehri' olmasını istiyorum. Bu çalışmalarda başladı biliyorsunuz. Uluslararası alanda da başkent olmamız dışında, kongre şehri, üniversite şehri, sağlık şehri, turizm şehri olarak tanınmamız da önemli. Başkent, tarihi dokusu, rekreasyon alanları, yeşil alan artışı ile görünür hale geldi. Üst üste ödüller aldı. Ankara'nın ilk imar planı 1932'de yapıldı. O yıllarda Ankara 40 bin nüfuslu bir şehirdi. İmar plan 300 bin nüfus için hazırlandı. Bugün Ankara nüfusu 5 milyon. AK Parti'den önce iktidarların siyasi rant uğruna kontrolsüz büyümeye izin vermesi, plansız ve neredeyse çözümsüz bir şehir oluşturdu. Bu da alt yapıdan, sosyal ihtiyaçlara kronik problemleri birlikte getirdi. Biz kentsel dönüşümle şehri planlı hale getiriyoruz. Başkent Ankara planlı bir şehir oluyor.
Ankara'nın önemli sorunları sizce nelerdir?
Ankara'nın en önemli sorunu plansız, kontrolsüz, kaçak büyümesi. Hedeflerimiz doğrultusunda kentsel dönüşümlerle sorunları çözüyoruz. Su, kanalizasyon, enerji, ulaşım sorunları çözülmeden bir şehrin büyümesi, gelişmesi, marka olması mümkün değildir. 2002'den bugüne kadar, tüm Türkiye'de olduğu gibi Ankara'da da bu sorunları çözdük, planladık. İbn-i Haldun; devletler dahil her şeye, şehirlere de bir ömür biçmiştir. Şehir, yaşayan, büyüyen, gelişen bir organizmadır. AK Parti'den önce Ankara'da hava kirliliği diye bir sorun vardı. 'Yaşlılar ve çocuklar sokağa çıkmasın' denirdi. AK Parti'den önce Ankara'da ulaşım ağından söz bile edilemezdi. Ankara'nın 40 yıllık su sorunu kalmadı. 'Mamak Çöplüğü' diye bir tanımı literatürden kaldırdık.
8 Haziran'da oluşacak siyasi tablo hakkında ne söyleyeceksiniz?
Allah'ın izni ile AK Parti birinci parti görünüyor. Seçim sonunda milletimizin bizi 360'ın üzerinde sayı ile TBMM'ye taşıyacağına inanıyoruz. Büyüme ve istikrarın sürmesi için.
Sizce AK Parti'yi diğer siyasi oluşumlardan farklı kılan ne?
Misyonunun ve vizyonunun olması. Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesi ile "Bu partiyi millet kurdu, biz tabelasını astık." Fark bu...

HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ

Son olarak başkent seçmenine mesajınız nedir?
AK Parti'den öncesini unuttuk. Sağlıktan eğitime ulaşıma çok büyük değişiklikler oldu. Etnik kimlik ve inanç konusunda özgürlükler AK Parti ile geldi. Bilgisi, becerisi ve millet diye bir derdi olmayanların ülkemi borç batağına sokmasına, vatandaşımız izin vermeyecektir. Biz hizmete devam edeceğiz. Durmak yok yola devam diyoruz. Yeni Türkiye için yine AK Parti diyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mamak Çöplüğü'nü literatürden çıkardık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN