Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Başkent dört koldan 2023'e doğru ilerliyor'

Giriş Tarihi: 14.5.2015
'Başkent dört koldan 2023'e doğru ilerliyor'

Belediyeler ve önleri açılmış özel teşebbüs sahiplerinin büyük projeleriyle başkentin her alanda geliştiğini belirten AK Parti Milletvekili Adayı Demirtaş, "2023'e dört koldan ilerliyoruz" dedi

AK Parti'nin 2023 vizyonunda 'nın önemli yeri olduğunu belirten AK Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili adayı Hatice Demirtaş, "Sosyokültürel alanda, sanayide, sporda, sanatta, turizmde, sağlıkta gelişmiş ve gelişen bir başkent var karşımızda" diye konuştu.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum ve serbest avukat olarak çalışmaktayım. Memleketim Çaykara/Trabzon. 1965 Bulancak/Giresun doğumluyum. Yüksek lisansımı 2013 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde sosyal politika alanında tamamladım. 1997-2000 yılları arasında TEDAŞ Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliğinde avukat olarak görev yaptım ve 28 Şubat sürecinde başörtüsü gerekçesiyle memuriyetten çıkarıldım. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında aktif olarak görev almanın yanı sıra, Bir-İz Aile Eğitim Kültür Sanat Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıyım. Siyasi çalışmalarıma 2001 yılında AK Parti Ankara İl Kadın Kolları üyesi olarak başladım. O günden bu yana teşkilatta çeşitli kademelerde aktif olarak görev aldım ve halen 2014 yılında başladığım Genel Merkez Kadın Kolları MKYK üyeliğim devam etmektedir.

"ADAYLIĞIMA BAKIŞ OLUMLU"

Siyasete girme düşüncesi nasıl oluştu?

Gençliğimden itibaren siyasi hayattan hiçbir zaman kopuk olmadım. Özellikle üniversite eğitimim sırasında başörtüsüne yönelik olumsuz ve yasakçı zihniyetle her zaman mücadele ettim. Siyasette aktif olarak görev almak konusunda karar vermeme neden olan faktör ise 28 Şubat sürecinde yaşanan hukuksuzluklar ve oluşan mağduriyetlerle mücadele etme düşüncesiydi.

Neden AK Parti'yi tercih ettiniz?
AK Parti kendi iktidarında halkın beklentilerinin çok büyük bir bölümünü tek başına iktidar olabildiği için başarmış bir partidir. Özellikle siyasi ve ekonomik istikrarın süresiz toplumsal istikrara dönüşebilmesi adına içinde bulunmuş olduğum siyasi yapının parlamentodaki bir temsilcisi olmak için yola çıkmış bulunuyorum.

Adaylığınız açıklandıktan sonra ne tür tepkiler aldınız?
Çevremdeki herkesten çok olumlu tepkiler aldım. Uzun yıllardır teşkilatta beraber görev yaptığımız arkadaşlarımız memnuniyetlerini dile getirdiler. Kadın aday olmam ve toplumun belli kesimlerine daha kolay ve sıcak yaklaşabilmem bu süreçte avantajım oldu.
Memur kenti değil, her alanda gelişiyor

AK Parti'nin 2023 vizyonunda Ankara'nın yeri nedir?
AK Partimizin 2023 siyasi vizyonunun merkezinde Ankara vardır. Etkin bir başkent olarak bu fonksiyonu artarak devam edecektir. Daha önce sadece bürokrasinin merkezi bir memur kenti iken bugün sosyokültürel alanda, sanayide, sporda, sanatta, turizmde, sağlıkta gelişmiş ve gelişen bir başkent var karşımızda. Gerek hükümetimizin gerekse Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimizin ve bunları takip eden önleri açılmış özel teşebbüs sahiplerinin projeleriyle her alanda dünyaya örnek başkent olmak yolunda hızla yol almaktadır. 2023 vizyonuyla bu yaşanabilir, standartları yüksek, yenilenmiş ve aynı zamanda tarihi dokunun korunduğu ve ihya edildiği bir başkenti beraber inşa edeceğiz.

"BAŞARI TABLOSU ORTADA"

Diğer siyasi partilerin başkent adayları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu demokratik yarışta yönü halktan yana, haktan yana, özgürlüklerden yana, demokrasiden yana olan bütün adaylara başarılar diliyorum. Ben yapı olarak şahıslar ile değil, sistem, düzen ve kurumsal anlayışla olayları değerlendiririm. Demokrasi dışına çıkmayacak, hamasi nutuk ve vaatlerle vatandaşları kandırmayacak, realist tutum ve davranışları değerlendiririm. Ortada bir siyasi tecrübe ve büyük çoğunluğu demokratik ve ekonomik kazanımlardan oluşan bir başarı tablosunun karşında bol vaatli ancak inandırıcılık sorunu bulunan bir siyasi tablo var. Halkımız bu noktada hem yaşanmışlıkları hem de ileri demokrasi, güçlü siyasi iktidar ve yeni Türkiye yolunda kendi sarsılmaz iradesini kendisi için hayırlı olan için sandıkta beyan edecektir.

RAKİPLERİMİZ GÖZLERİNİ GERÇEKLERE KAPATMIŞ

8 Haziran'da oluşacak siyasi tablo hakkında neler söylemek istersiniz?
Halkımızın partimize olan teveccühünün artarak devam edeceğini 8 Haziran'da büyük bir başarı elde edeceğimizi düşünüyorum. Partimiz sayesinde büyük bir ivme kazanan ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişiminin sekteye uğramadan devam edebilmesi için Başkanlık sistemine duyulan ihtiyaç, gözlerini gerçeğe kapatmış olan siyasi rakiplerimiz dışında bugün her kesim tarafından kabul edilmekte. Ülkemiz için siyasi istikrarın artarak devam etmesi diğer istikrar duyulan alanların da selameti için elzemdir. Güçlü iktidar vurgumuzun toplumumuzun büyük çoğunluğu tarafından yeniden vurgulanacağına yürekten inanıyorum.

Sizce AK Parti'yi diğer siyasi oluşumlardan farklı kılan nedir?
Her seçimde artarak devam eden başarılara rağmen en ufak bir rehavete kapılmadan, halen ilk günkü aşk ve şevkle çalışmaya devam eden, herhangi bir olumsuzluk veya engel karşısında yılmayan siyasi kadrolara sahip olmasıdır.

"DAHA YAPILACAK ÇOK İŞİMİZ VAR"


Siyasette sizi hangi alanda aktif göreceğiz?
Partimizin iktidar olduğu zamandan bugüne kadar gösterilen büyük başarıda özellikle sağlık, kadına şiddet, ailenin korunmasına ilişkin yasalar ve sosyal politika alanında gösterilen büyük başarının etkisi olduğunu düşünmekle birlikte, bu alanlarda halen yapılacak çok önemli işler olduğu kanaatindeyim. Çözüm sürecinin başarıya ulaşmasıyla birlikte, sosyal bütünleşme alanında da çalışmalar gerçekleştirmeyi planlamaktayım

Siyasette sizi hangi alanda aktif göreceğiz?

Partimizin iktidar olduğu zamandan bugüne kadar gösterilen büyük başarıda özellikle sağlık, kadına şiddet, ailenin korunmasına ilişkin yasalar ve sosyal politika alanında gösterilen büyük başarının etkisi olduğunu düşünmekle birlikte, bu alanlarda halen yapılacak çok önemli işler olduğu kanaatindeyim. Çözüm sürecinin başarıya ulaşmasıyla birlikte, sosyal bütünleşme alanında da çalışmalar gerçekleştirmeyi planlamaktayım

SANDIĞA MUTLAKA GİDİN

Son olarak başkent seçmenine mesajınız nedir?
8 Haziran'da demokrasi bayramının yaşanacağı bu güzel günde halkımızın tamamından mutlaka sandığa gitmesini ve demokratik tercihine sahip çıkmasını istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başkent dört koldan 2023'e doğru ilerliyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN