Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsizlik eridi ihracat arttı

İşsizlik eridi ihracat arttı
AK Parti'nin tek başına iktidara geldiği Kasım 2002 seçimlerinden bu yana başkent ekonomide adeta sıçrama yaşadı

2004'te yüzde 15.3 olan işsizlik oranı 2014'te yüzde 6'ya düştü. Kentin milli gelire olan katkısı 2 katına, ihracat ise 5 katına çıktı

Ankara'nın ticaret ve sanayi karnesinde 13 yıl içinde adeta devrim yaşandı. Girişimcilere devlet tarafından verilen desteklerle birçok vatandaş kendi işini kurma imkânı bulurken, kurulan yeni fabrikalarla işsizlik oranı hızla erimeye başladı. İŞ-KUR ile yapılan koordineli çalışmaların neticesinde çift haneli olan işsizlik yüzdesi tek haneye düştü. 2004'te yüzde 15. 3 olan işsizlik oranı düşüşe geçti, 2014 yılı itibariyle yüzde 6'ya kadar düştü. Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda bu oranın daha da düşmesi hedefleniyor.

SANAYİDE ÇARKLAR DÖNÜYOR

13 yılda düşük teknoloji seviyesinden orta teknoloji seviyesine tırmanan Türkiye, devam edecek istikrar durumu ile 10 yıl içinde yüksek teknolojiye geçiş yapmayı hedefliyor. Bu kapsamda Ankara'nın kalkınmasında önemli payı bulunan sanayi sektöründe 2003 itibari ile 112 olan sanayi siciline kayıtlı firma sayısı 2014'te 7 bin 930'a yükseldi.

İHRACAT 5 KAT ARTTI
Yapılan yatırımlarla birlikte Ankara artık üreten bir kent haline döndü. Kaliteli ve kalifiyeli üretimin sonucunda Ankara yurtdışından ürün talep eden değil ürün talep edilen bir merkez halini aldı. İşletmeler 2002 öncesinde kapısına bir bir kilit vurmaya başlarken yeni dönemle birlikte artık yurtdışına mal satar hale gelindi. 13 yıl öncesine kadar 1.5 milyar dolar olan ihracat 2014 yılı itibari ile 8.1 milyar dolara yükseldi. Böylelikle üreticinin yüzü güldü. İhracatın yanı sıra Ankara'nın dış ticaret hacmi de genişledi. 2002 yılında 5.8 milyar dolar olan dış ticaret hacmi 3 kat artarak 19 milyar dolara çıktı. Ekonomideki atılım çalışmaları ile birlikte Ankara'da küçük, orta ve büyük ölçekli çok sayıda işletme hayata geçirildi. İşletme sayılarının artması ile birlikte Ankara'nın milli gelire olan katkısı da büyük oranda arttı. 14 yıl önce toplam 7.9 milyar TL vergi toplanabilirken vergi mükelleflerine sağlanan kolaylıklar sayesinde 2014 yılında Ankara'da 50.7 Milyar TL vergi toplandı.

ENGELLER KALKTI

Geçen 13 yıl içinde engelli vatandaşlarda çalışma hayatında kendilerine yer bulmaya başladı. Başkent Ankara'da 3 bin 641 engelli vatandaş kamuda istihdam edilirken, aktif sigortalı engelli işçi sayısı 1 milyondan 1 milyon 700 bine çıktı.

ANKARA YABANCI YATIRIMCILARIN İLGİSİNİ ÇEKTİ
ATO Başkanı Salih Bezci "Türkiye'de son 13 yıla damgasını vuran en önemli olgu, siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanmış olmasıdır" dedi. Bezci "Bunun sonucu olarak Ankara yabancı yatırımcılar için ilgi çekici bir yer haline geldi. Türkiye'de, siyasi istikrardan kamu maliyesi yönetimine, nitelikli iş gücü kapasitesinin artırılmasından yatırımın yapacaklara sağlanan kolaylıklara kadar çok önemli dönüşümler başkenti de geliştirdi" diye konuştu. Bezci şöyle devam etti: "13 yıllık süre zarfında çok başarılı bir ekonomik program uygulandı. Bu sayede Türkiye Avrupa'yı kasıp kavuran ekonomik krizden burnu bile kanamadan çıkmayı başardı. Komşu ülkelerde yaşanan iç çatışmalara rağmen ülkemiz büyümesini sürdürdü ve güçlü ekonomisi sayesinde dimdik ayakta kalmayı başardı. Türkiye ekonomisinin büyümesi halkın refahına da yansıdı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsizlik eridi ihracat arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN