Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keçiören'in çehresi değişti

Giriş Tarihi: 21.5.2015
Keçiören'in çehresi değişti

Etlik ile Esertepe mahalleleri arasına yapılan 187 bin metrekarelik dev rekreasyon alanının açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek birlikte yaptı

Büyükşehir Belediyesi tarafından Keçiören Esertepe Mahallesi'ne yapılan "Esertepe Rekreasyon Alanı" görkemli bir açılışla hizmete girdi. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan yardımcıları Ali Babacan ile Yalçın Akdoğan, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile binlerce vatandaş katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada, Keçiören'in kalbinde müstesna bir yeri olduğunu kaydederek, 12 yıl Keçiören'de ikamet ettiğini ve Keçiörenlilerle komşuluk yaptığını söyleyerek şöyle konuştu: "Keçiören'in tarihi anlamda farklı bir yeri var. Adeta Türkiye'nin tarihidir. Geçtiğimiz yıl 10 Ağustos seçimleri öncesinde yine Keçiören'de Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi'nin açılışında ifade etmiştim. 1980 yıllarının ortasına kadar sadece ücra köylerde değil, Keçiören'deki gecekondularda elektrik yoktu, su yoktu, yol yoktu okul yoktu. Hiçbir şey yoktu. Rahmetli Özal (Turgut) dönemiyle burada bir kımıldama başladı." Başkan Melih Gökçek'in, Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önce Keçiören Belediye Başkanlığı yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Temeller eskiye dayalı. O günden bugüne hamdolsun, Büyükşehir Belediye Başkanlığı süreciyle dünün kenar ilçesi varoşu Keçiören'i bugün Ankara'nın en seçkin ilçelerinden biri haline getirdi" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Keçiören'in dönüşümde emeği olan başta Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olmak üzere, belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Zira bu ülkede taş üstüne taş koyanın bizim gönlümüzde müstesna bir yeri var" diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Esertepe rekreasyon alanının bölgeye yakıştığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Burada eskiden orduya ait bir seyyar cerrahi hastanesi bulunuyordu. Daha sonra metruk bir hale dönüşen bu büyük bölgeyi Büyükşehir Belediyemiz güzel bir proje ile Keçiören ve Ankara'ya yakışır bir park haline dönüştürdü. Yeşil alanlarıyla, ağaçlarıyla, havuzuyla, spor alanlarıyla, çocuk oyun alanlarıyla, piknik alanlarıyla, görkemli piknik alanlarıyla Esertepe Rekreasyon alanı Keçiören'e ve Ankara'ya yeni bir yüz, farklı bir yüz kazandırıyor."

Kişi başına 19.5 m2 alan
15 bin 600 metrekare büyüklüğündeki dev havuzun önünde kurulan platformdan törene katılan coşkulu kalabalığa seslenen Başkan Gökçek de "Sayın Cumhurbaşkanım hoş geldiniz sefalar getirdiniz" diye başladığı konuşmasında Keçiören ilçesinin ilk göz ağrısı olduğunu belirterek, "En büyük Parkı Keçiören'e kazandırmanın gururunu yaşıyorum" dedi. Başkan Gökçek, şöyle devam etti: "İlk defa Keçiören'de siyasete başladım. Burada belediye başkanı oldum, milletvekili seçildim. Bugünde Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Keçiören'e en büyük parkı kazandırmanın gururunu yaşıyorum. Esertepe Parkı'mız 187 bin metrekarelik dev bir rekreasyon alanı. Bu alanda TOKİ, binalar yapacak, konutlar yapacaktı. TOKİ ile oturup anlaştık. Sadece bu park için Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak TOKİ'ye 60 trilyon lira para verdik. Esertepelilere Keçiörenlilere helal olsun diyoruz." Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zaman kişi başına 2 metrekare yeşil alan düştüğünü hatırlatan Başkan Gökçek, şu anda yeşil alanı miktarının kişi başına 19,5 metrekareye çıktığını da ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçiören'in çehresi değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN