Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Önceliğim kadınlar ve gençler olacak'

AK Parti Milletvekili Adayı Neslihan Cenk, "Başkentli gençler ve kadınların istihdam alanlarının artırılmasının yanı sıra sosyal hayatta daha aktif olmaları için çalışacağım"dedi

Giriş Tarihi: 21.5.2015
'Önceliğim kadınlar ve gençler olacak'
AK Parti 2. Bölge Milletvekili Adayı Neslihan Cenk SABAH Ankara'nın sorularını yanıtladı. Cenk başkentli gençlerin ve kadınların sosyal hayatta daha aktif olmaları ve istihdam alanlarının arttırılması adına çalışmalar yürüteceğini söyledi.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
1986'da Kayseri'de doğdum. Lise eğitimimi Kayseri Fen Lisesi'nde, lisans ve yüksek lisans eğitimimi Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde tamamladım. Aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştım. Çalışma hayatıma telekomünikasyon sektöründe endüstri yüksek mühendisi olarak devam etmekteyim. AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları'nda 2008-2014 yılları arasında MKYK ve MYK Üyesi olarak Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı, Sosyal İşler Başkanlığı ve Tanıtım ve Medya Başkanlığı görevlerinde bulundum. Görev aldığım 7 yıl boyunca 81 il teşkilatımızla koordinatörlüğünü üstlendiğim birçok proje yürüttüm ve 8 ülkede resmi temaslarda bulunmak suretiyle partimizi ve gençliğimizi temsil ettim.

AK PARTİ'NİN İÇİNDE YETİŞTİM

Siyasete girme düşünceniz nasıl oluştu?

Ben zaten AK Parti camiası içinde yetiştim diyebilirim. Babam Ertuğrul Cenk AK Parti Kayseri İl Teşkilat kurucusu, annem Hörmet Cenk ise Kayseri İl Kadın Kolları Kurucu Başkanlığı yaptı. 2008 yılında partimize açılan kapatma davasına tepki olarak AK Parti'ye ve ülkemin geleceğine sahip çıkmak için üniversite öğrencisiyken aktif siyasete katılma kararı aldım ve 13 Nisan 2008'deki Genel Merkez Gençlik Kolları 2. Olağan Büyük Kongresi'nde MKYK Üyesi seçildim. Yedi yıl AK Parti Gençlik Kolları'nda Genel Başkan Yardımcısı olarak halka hizmet Hakk'a hizmet anlayışıyla ülkeme ve milletime teşkilat çalışmalarımla hizmet ettim.

Neden AK Parti'yi tercih ettiniz?
Türkiye'nin AK Parti iktidarında yaşadığı değişim ve gelişim ile elde ettiği kazanımları hep birlikte tecrübe ediyoruz. Her bir vatandaşımıza daha etkin hizmet sunma, milletimin ve insanlığın sorunlarına çözüm üretme noktasında hem genç hem de bir kadın olarak politika üretmenin ve karar mekanizmalarında yer alabilmemin mümkün olduğu tek parti AK Parti olduğu için çalışmalarımı AK Parti çatısı altında yürütmek istiyorum.

HER KESİMDEN İNSAN TEBRİK ETTİ

Adaylığınız açıklandıktan sonra ne tür tepkiler aldınız?

Genç yaşta milletvekili adayı olduğum için beni tanıyan ve tanımayan herkesin tebrik ve beğenisini aldım. Ankara gibi siyasetin merkezi olan bir ilden milletvekili adayı olabilmek için gösterdiğim cesaret ve özgüvenden dolayı takdir topladım. Siyasi görüşü farklı olanlar bile siyasetin gençleşmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek başarılarımın devamını diliyorlar.

Siyasette sizi hangi alanda aktif olarak göreceğiz?
En önemli çalışmalarım gençlik, kadınlar, istihdam ve ekonomi alanlarında olacak. Özellikle gençler, kadınlar ve sivil toplum ile beraber çalışacağım. Şehrimizin, Ankaramızın gelişimine ekonomik ve sosyal açılardan katkı vermek istiyorum.

BAŞBAKANIMIZIN HEDEFİ ANKARA'DAN % 62 OY ALMAK

Başbakan Ahmet Davutoğlu son aday tanıtımında "Ankara'dan 20 vekil bekliyorum" sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun bizlere verdiği hedef Ankara'da en az yüzde 62 oy almaktır. Geçen seçimlerde Ankara 2. Bölge'de 9 vekil çıkarmıştık. Sahadaki çalışmalarımızda gördüğümüz tablo da hedefimize yakın olduğumuzu gösteriyor.

Seçmenlerin kendilerinden beklentileri nelerdir?
AK Parti iktidarında insanımızın özgüven kazandığı, orta gelir seviyesinin yükseldiği, teknolojinin nimetlerinden faydalanan, küresel dünyaya açık, daha genç, daha fazla talep eden bir Türkiye ortaya çıkmıştır. Artık her vatandaşımız daha iyi iş ve daha yüksek refah derdindedir. Hayaller bir bir gerçeğe dönüşünce ve daha iyi hizmet verdikçe seçmenin de umudu ve beklentisi artıyor.

Son olarak Başkent seçmenine mesajınız nedir?
Tüm seçmenlerimizden vatandaşlık görevlerini mutlaka yerine getirmelerini ve sandığa gittiklerinde kişisel bir değerlendirme ile değil ülkemizin hayrına olacak kararı vermelerini diliyorum. Bu seçimin sonucunun sadece kendi vatandaşlarımız için değil umudunu Türkiye'ye bağlamış tüm mazlumlar için önemli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

ANKARA POTANSİYELİ OLAN BİR ŞEHİR

Seçilmeniz halinde Başkent Ankara ile ilgili projeleriniz neler?

2023 ve 2071 hedeflerimiz doğrultusunda yeni Türkiye'yi ve başkent Ankaramızı projelerle büyüteceğiz. Bir endüstri mühendisi olarak Türkiye'nin temel sorunları ve önündeki fırsatlar, uluslararası arenadaki politika tercihlerini göz önünde bulundurarak nitelikli insan kaynağı ve istihdam oluşturmak için projelerim var. Ankara savunma sanayinin merkezi olmuş durumda. Bilim ve teknolojinin de merkezi olması için çalışacağız. Ayrıca Ankara'da pek çok ilçemiz hem doğal güzellikleri hem de jeotermal kaynakları ile sağlık turizminin gelişimine çok uygun. Ankara'daki bu potansiyel projelerimizle değerlenecek.

MİLLET KOALİSYONDAN ÇOK ÇEKTİ

AK Parti'nin 2023 vizyonunda Ankara'nın yeri nedir?

Ankara Başkentimiz olması dolayısıyla ülkemizin göz bebeğidir. Sadece bürokrasi ve siyaset şehri değil ayni zamanda sanayi ve ihracat şehridir. Bu nedenle AK Parti'nin 2023 vizyonunda Ankara en fazla yatırımı alacak illerin başında gelecektir.

8 Haziran'da oluşacak siyasi tablo hakkında ne söylemek istersiniz?
Milletimiz bu zamana kadar kendisine hizmet edene desteğini verdiği gibi 7 Haziran'da da AK Parti'ye desteğini verecektir. Koalisyonlardan çok çekmiş olan milletimiz siyasi ve ekonomik istikrarın devamı için AK Parti'yi tek başına iktidara taşıyacaktır.

Sizce AK Parti'yi diğer siyasi oluşumlardan farklı kılan ne?
AK Parti'nin farkı samimiyeti, boş vaatlerde halkımızı kandırmaması ve söz verdiğini yerine getirmesidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Önceliğim kadınlar ve gençler olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN