Çevreye hizmet huzur getirdi

Ankara AK Parti'nin 13 yıllık iktidarında çevre ve şehircilik anlamında adeta çağ atladı. Her semti park ve bahçelerle renklenen başkent, bozkırdan yeşile döndü

Giriş Tarihi: 23.5.2015
Çevreye hizmet huzur getirdi
Geçmişten bugüne bozkır olarak bilenen ve yeşile hasret kalan Ankara, 13 yıl boyunca yapılan çevre ve şehircilik hizmetleriyle renk değiştirdi. Çevre kirliliği, ağaç dikimi ve yeşillendirme çalışmaları kapsamında 1,6 milyar TL yatırımın yapıldığı Ankara, büyük ve temiz gölleri, çiçeklerle bezeli park ve bahçeleriyle adeta yeşilin merkezi haline geldi.

ÇEVREYE DEV YATIRIM
Çevre bilincinin yerleşmesi ve yaşanılacak çevreler için önemli çalışmalar yaparak bu çalışmalarını parti programlarıyla destekleyen AK Parti iktidarı, 2002'den bu yana çevre kirliliğinin önlenmesi için Ankara'ya ayırdığı 10,3 milyon TL yatırımla başkentin park ve bahçelerinden korkuyu sildi. Hafta sonu tatillerini fırsat bilerek kendilerini park, bahçelere atan aileler, yapılan çevre hizmetlerini Sabah Ankara'ya değerlendirdi. Çevre ve şehircilik hizmetleri kapsamında yapılanlarla adından söz ettiren Başkent, AB çevre projeleri çerçevesinde 7,5 milyon TL'lik yatırımla yeşile doydu. 13 yıl boyunca Ankara'ya yapılan yatırımlarla şehrin kalabalığında nefes aldıklarını belirten Bünyamin Aköz, "Ben Ankara'daki tüm parkaların öncesini biliyorum, koku, pislik ve taciz olaylarından geçilmeyen buralar şimdi tercih mekanları oldu. Bakın Mogan, birkaç ağacın olduğu kokudan durulmayan, alkolik insanların mekan edindiği atıl alanlardı ama şimdi temiz ve güvenli, 13 yıl öncesiyle kıyas bile edilemez" diye konuştu.

EV HAPSİNDEN KURTULDUK

Hükümetin çevreye çok özen göstererek, oksijen alanlarını artırdığına dikkat çeken Şirin Özmen, "Eskiden tatil demek hapis demekti çünkü gidecek yer yoktu ama artık yemyeşil ve güvenli park, bahçeler var. Hükümetin çevre hizmetleri bizleri eve hapsolmaktan kurtardı" dedi. Önceden park deyince akla taciz, cinayet ve korku geldiğini belirten Özmen, "Ama yapılan hizmetler sonrasında buralar kaçınılan yerler değil, anıların oluştuğu uğrak yerleri oldu. Nişan, düğün hatta sünnet etkinlikleri için bile buraya geliyoruz" şeklinde konuştu. Ortaokul öğrencisi olan 11 yaşındaki Abdulkadir Yılmaz da, "Çevreye yapılan bunca hizmet Ankara'nın park ve bahçelerini hem temizledi hem de güvenli yaptı. Oyun alanları genişledi istediğim oyuncakla oynayabiliyorum" dedi. Öğretmen olan Hakan Çoban ise, "Tatili fırsat bildik Mogan'a geldik, burası temizlendiğinden beri tek adresimiz. Çevre için yapılanlardan çok memnunuz" dedi.

ANKARA ÇOK DEĞİŞTİ
Ayşe Yardımcı da, "Çocuklarımız tablet ve bilgisayarlarla asosyal olup evlere hapsolmuştu ama bu park ve yeşil mekanlarla birlikte kurtuldular" dedi. Yardımcı, "Hakkını yiyemeyiz, bu hükümet Ankara'yı çok değiştirdi, yeni yapılan ve geliştirilen parklar her kesimden insanları bir araya getirdi, bu hükümet belediyecilikte çok iyi" dedi. Nuray Ayaz ise, "Sürekli korunan bu parklarda, huzurla dolaşıp, piknik yapıyoruz. Bu adamlar Ankara'nın kahverengi imajını değiştirdiler ve yeşil bir Ankara'yı bizlere kazandırdılar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevreye hizmet huzur getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN