Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent yatırımlarla 'tarım üssü' olacak

AK Parti Milletvekili Adayı Fatma Coşar Karacan, modern tarımın imkânlarını kullanan bir başkentin hedefleri arasında olduğunu dile getirerek, 2023'ün başkent için milat olacağını söyledi

Giriş Tarihi: 25.5.2015
Başkent yatırımlarla 'tarım üssü' olacak
Başkentin ülkenin vitrini olduğunu söyleyen AK Parti 1. Bölge Milletvekili Adayı Fatma Coşar Karacan, Ankara ile ilgili pek çok projelerinin olduğunu, gelişmiş ve modern imkanların kullanıldığı bir tarım sektörünün de hedefleri arasında yer aldığını ifade etti. Karacan, merkezi yönetim ile yerel yönetim iş birliğinin, projelerin hayata geçirilmesinde etkili olacağını kaydederek, 7 Haziran seçimlerinden güçlü çıkacaklarına inandıklarını vurguladı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ankara-Sincan-Yenipeçenek Köyü'nde doğdum. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi'ni bitirdim. Sincan Yenikent Belediyesi'nde avukatlık ve hukuk müşavirliği, Kültür Bakanlığı Hukuk Müşavirliği'nde avukatlık görevlerinde bulundum. 2001 yılında AK Parti Sincan Kadın Kolları Kurucu üyeliği ve Kadın Kolları Başkanlığı yaptım. 2004-2009 yılları arasında AK Parti Sincan Belediye Meclis üyeliğine seçildim. 2008-2013 yılları arasında AK Parti Sincan İlçe Başkan Yardımcılığı, Siyasi ve Hukuk İşler Başkanlığı yaptım. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler üstlendim.

Siyasete girme düşüncesi nasıl oluştu?
1980 ihtilalinden hemen sonra ortaöğretime başladım. Üniversite hayatım da ihtilalin ve askeri yönetimin siyasette etkisinin yoğun bir şekilde hissedildiği yıllarda geçmiştir. Bu dönem, inancımıza ve kültürel değerlerimize aykırı bir takım yasakların ve dayatmaların olduğu dönemdir. Olumsuz uygulama ve dayatmalardan ben de etkilendim. İnançlı Anadolu insanına ikinci sınıf muamelelerin yapıldığı, resmi ideoloji tarafından tek tipleştirme için bir takım baskıları şahsımda yaşadım. Demokrasilerde halkın yönetme iradesi, siyasetçilere emanet edildiğinden, hem emanetin ehline verilmesi, hem de emanete sahip çıkılması gerektiği bir gerçektir. Bu düşünceler siyasete girmemde etken olmuştur.

Neden AK Parti'yi tercih ettiniz?
Siyasete 1990'lı yıllarda başladım. O yıllarda Kurucu Genel Başkanımız, şu andaki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bulunduğu siyasi hareketin içerisindeydim. Demokrasi ve halk iradesine aykırı bir şekilde, biliyorsunuz Refah Partisi ve Fazilet Partisi Anayasa Mahkemesi'nce kapatılınca Sayın Cumhurbaşkanımız ve arkadaşları 2001 yılında AK Parti'yi kurdular. Biz de arkadaşlarımızla Sincan ölçeğinde AK Parti Teşkilatımızı kurduk ve o tarihten beri de aralıksız partimiz ve teşkilatımız için çalışmaktayız.

ULAŞIMI RAHAT, YEŞİL VE TEMİZ HAVASIYLA ÖRNEK BİR ANKARA 2023 VİZYONUMUZDUR

Siyasette sizi hangi alanda aktif olarak göreceğiz?
Kamu yönetimi alanında araştırma ve çalışmalarım oldu. Önümüzdeki dönemde başkanlık sistemi, sivil ve demokratik bir anayasa, çözüm süreci gibi konu ve olgular gündemimizde. Bu alanlarda aktif olarak çalışacağım. Özellikle kadınlarımızın sorunları ile avukatlık mesleğinin sorunlarının çözümü noktasında en önemlisi de başta tarım, sanayi, termal turizm gibi alanlar olmak üzere Ankara'mızın gelişmesi ve kalkınması için aktif olarak çalışmalarımın devam edeceğini ifade etmek istiyorum.

Seçilmeniz halinde Ankara ile ilgili projeleriniz neler?
Ankara'mızı uluslararası kuruluşların, toplantıların yapılabileceği kongre merkezleri ile sürdürülebilir kırsal ve kentsel kalkınma, jeotermal kaynakların kullanımı, güneş enerjisinden yararlanma, eğitim, gençlik ve kadınlara yönelik düzenlemeler, kurumsallaşma ve hukuki alt yapılarla ilgili sanayi ve hizmet sektörüne dair birçok projemiz var. Bunların bir kısmında yerel yönetimlerimizin de katkısı olacaktır. Merkezi yönetim ile yerel yönetimlerin uyumu bu noktada çok önemlidir.

AK Parti'nin 2023 vizyonunda Ankara'nın yeri nedir?
2023 vizyonumuzdaki Ankara, başta savunma sanayisi, elektronik teknolojisi olmak üzere gelişmiş sanayi şehri, hava, kara ve demiryolu ağına bağlı ve geçiş güzergâhındaki bir Ankara, modern teknolojilerin kullanıldığı gelişmiş tarım sektörüne sahip bir Ankara. Modern üniversiteleri ile eğitim, bilim ve Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı, toplantı ve kongre merkezleri ile karşılıklı etkileşim ve kültürün yaşatıldığı, gün yüzüne çıkartılıp restore edilen tarihi mekânları ile turizm şehri, ulaşımı rahat, yeşili ve temiz havası ile örnek bir Ankara 2023 vizyonumuzdur.

8 Haziran'da oluşacak siyasi tablo hakkında ne söylemek istersiniz?
Halkımız koalisyon istemiyor. İstikrar ve güvenden yana oylarını kullanacaklardır.

'AK PARTİ'DEN ADAY OLMAK BÜYÜK GURUR'

Adaylığınız açıklandıktan sonra ne tür tepkiler aldınız?
12 yıldır iktidarda bulunan, ülkemize ve milletimize hizmet eden, sayısız başarılara imza atan AK Partimizden ve Ankara'dan aday olmak benim için büyük bir onur ve şereftir. Gerek teşkilatımızdan gerekse tüm dostlarımızdan çok olumlu tepkiler aldım. Telefon, e-mail yolu ile tebriklerini ilettiler. Yüz yüze geldiğimizde ise seçmenlerimizin gözlerinden mutluluklarını görebiliyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent yatırımlarla 'tarım üssü' olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN