Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 yıllık hayal gerçek oldu

'yı EXPO 2025'e taşıyacak olan Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nin temel atma töreni Akyurt'ta yapıldı. Başkentin 21 yıllık hayali olan fuar alanı tamamlandığında dünyanın en büyük 4'üncü fuar merkezi olacak

21 yıllık hayal gerçek oldu
Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ATO, ASO, Ticaret Borsası, Akyurt Belediyesi ve Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği'nin ortaklaşa yaptığı Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise 4'üncü büyük fuar alanlarından biri olacak "Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi"nin temel atma töreni binlerce Ankaralının katılımıyla yapıldı. Sıcak havaya rağmen katılımın yüksek olduğu temel atma töreninin startını Ankara Milletvekili Emrullah İşler verirken törende AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı ve diğer milletvekili adayları hazır bulundu. Başkentin bugün tarihi bir gün yaşadığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, " 21 yıldan beri bir hayalim vardı. Ankara'nın bir fuar alanı yoktu. Allah'a hamdolsun temelini atmak bizi nasip oldu. Buraya şu anda temelini attığımız Ankara fuar alanı Avrupa'nın ve dünyanın sayılı fuarlarından birisi olarak yerini alacak. Projemizi TOBB, ATO, ASO, ATB, Akyurt Belediyesi, ANKESOB ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi ortak olarak yapacaktır. Yani bu fuar Ankara'nın ortak malıdır" diye konuştu. Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nin 2 etap halinde planlandığını ifade eden Başkan Gökçek, "Birinci etapta 580 bin metrekarelik alan içerisinde toplam 175 bin metrekare kapalı alanı ve 127 bin metrekare açık sergi alanı olacaktır. Ayrıca 500 adedi kapalı, 7 bini açık olmak üzere 7 bin 500 araçlık otoparkı olacaktır. İkinci etapta ise 5 tane 10'ar bin metrekarelik hol ile iyice büyüyecek inşallah. 2 etapta ayrıca Esenboğa Havalimanı ile bir bağlantı yolu yapıyoruz. Bu yol sayesinde dünyada sadece Dubai, Paris ve Berlin'de olan havacılık sektörüne hizmet verecek havacılık fuarları artık Ankara'da da yapılabilecek. Yani buraya uçaklar gelebilecek. Fuarda ayrıca restoran, sergi ve konferans salonları da bulunacak. Projemiz tamamlandığında yılın 12 ayında fuarlar düzenlenebileceği gibi yüksek katılımlı kongreler de yapılabilecek" dedi.

BAŞKENTİN HEDEFİ EXPO 2025
Ankara'nın hedefi artık EXPO 2025 diyen ATO Başkanı Salih Bezci ise "Bu projenin başlamasında başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in çok büyük emekleri var. Dünyada ürünler artık fuarlarda satılıyor. Biz de Milano'ya, Almanya'ya imreniyoruz. İşte bugün burada temelini attığımız fuar alanı onlarınkinden çok daha güzel olacak. Bu fuar herkese iş ve aş olacak. Bu yalnız Ankara'nın ufku değil, Ankara'nın çevresindeki tüm illerin beklediği bir projeydi. Ufkumuz büyük, ufkumuz böyle büyük olunca Ankara'ya 2025 EXPO yakışır" dedi.

SON DERECE ÖNEMLİ BİR PROJE
Açılışta konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir de, "Bu fuar Ankara'nın rekabetçiliği açısından son derece önemli. Ankaralılar belki şunun çok farkında değil. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katkıları ile Türkiye'nin en yaşanabilir şehirleri arasında. Ankara'da üretilen malların bütün dünyaya tanıtılması için bu fuar alan alanı çok büyük bir değer ifade etmektedir" şeklinde konuşurken, fuar alanı için yıllardır mücadele ettiklerini belirten Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ise "Bugün bizim için çok önemli bir gün. Yıllardır yapılması için mücadele ettiğimiz fuar alanını Akyurt'a kavuşturduk" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21 yıllık hayal gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN