Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hacı Bayram'ı Erdoğan açtı

"Anadolu'nun manevi mimarı" Hacı Bayram Veli'nin türbesinin de bulunduğu Hacı Bayram Camisi'nin çevre düzenlemesi tamamlandı. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek birlikte yaptı

Hacı Bayram'ı Erdoğan açtı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hakkâri'de Selahaddin-i Eyyubi Havaalanı'nın açılışının hemen ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Hacı Bayram Camisi Çevre Düzenlemesi ve Kitapçılar Çarşısı'nın açılış törenine katıldı. Tören öncesi Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar'ı ziyaret eden Erdoğan, daha sonra tören alanında binlerce kişi tarafından bayraklarla karşılandı. Ankara'ya gönülden bağlı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hacı Bayram Veli Hazretleri'nin huzurunda, ruhları coşturan, gönülleri birleştiren, mübarek mekânda sizlerde buluşmaktan, hasret gidermekten büyük memnuniyet duyuyorum. Bu mübarek Hacı Bayram çevresinin, o virane olmuş, mezbelelik halini gördükçe, inanın çok üzülüyordum. Akşemseddin'in hocası olan Hacı Bayram Veli'nin çevresi nasıl böyle bakımsız, mezbelelik olur? diye içim içimi yiyordu. Tarihe, medeniyete, kültüre, milletin değerlerine kayıtsızlığı en iyi işte bu mübarek camii ve çevresi bilir. Ankara'nın bu manevi mimarına bu saygısızlığı reva gördüler" dedi. Başbakan olmadan önce de sık sık Hacı Bayram Camisi'ne geldiğini ve bu yüzden Hacı Bayram'ın eski virane halini de çok iyi bildiğini vurgulayan Erdoğan, "Bölgede gerçekleştirilecek çalışmalar için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile konuşarak çok önceden karar verdik. Bölge koruma alanında olduğu için geç de olsa nihayet burası Ankaralıların, maneviyatlarını yaşayacakları bir yer haline geldi" diye konuştu.

EYÜP SULTAN'A BENZETİRİM
İstanbul'daki Eyüp Sultan ile Hacı Bayram'ın birbirine çok benzediğini belirten Recep Tayyip Erdoğan, "Gerçekleştirilen düzenlemelerin ardından artık Ankaralılar buraya gelip, namazını kılıp, kitabını alıp, alışverişini yapabilecek. Çevre düzenlemesi ile birlikte eski kitapçılar çarşısı içinde bulunan 74 dükkân yenilendi. Hükümet Caddesi ve devamındaki iş yerleri de yenilenerek, Ankaralılara hizmet verecek duruma getirildi" dedi. Hacı Bayram çevresine 35 yıllık çınar ağaçlarının yerleştirildiğini söyleyen Erdoğan, "Cenaze namazı kılınan bölge yenilenerek, tarihi revaklarla süslendi. Meydan, cami ile bütünleşen ses ve aydınlatma sistemleriyle farklı bir atmosfere kavuşturuldu. Özel günlerde cemaatle namaz kılınabilmesi için dışarıya Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile süslenmiş, bir mihrap ve minber inşa edildi. Tüm bu güzelliklere ilave olarak 524 araçlık katlı otopark ile de Ankaralıların araçlarıyla rahat bir şekilde buraya gelme imkânı sağlanmış oldu" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise "Ankara'nın manevi mimarına karşı görevimizi yerine getirmenin hazzını yaşıyoruz" diye konuştu. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Gökçek ve diğer davetliler Hacı Bayram Camisi düzenlemesi ve kitapçılar çarşısının açılış kurdelesini kesti. Erdoğan açılışın ardından vatandaşlara satranç takımı dağıttı.

ÇEVRE DÜZENLEMESİNE 35 MİLYON TL HARCANDI

Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi'nce gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Hacıbayram Camisi'nin bin 500 kişilik kapasitesi 4 bin 500 kişiye, avluyla beraber 10 bin kişiye çıkarıldı. 560 araçlık kapalı otoparkı hizmete açıldı Koruma kurulu'nun onayladığı proje ve büyükşehir belediye meclisi kararı doğrultusunda yıktırılan 74 dükkanın bulunduğu eski çarşısının yerine 87 yeni dükkanın bulunduğu yeni hacıbayram çarşısı yapıldı. Farklı kültürlerin yüzyıllarca yan yana yaşadığı yer olarak bilinen Hacıbayram Camisi'nin bitişiğindeki Augustus Tapınağı çevresine de havuzlar yapılarak görsel zenginlik kazandırıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından Hacıbayram Camisi ve çevresinde yapılan düzenlemelere 34 milyon 881 bin TL harcandı.

CUMHURBAŞKANI ANKARA VALİLİĞİ'NDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Bayram Veli Camisi Çevre Düzenlemesi ve Kitapçılar Çarşısı'nın açılışını yapmak üzere geldiği program öncesinde Ankara Valiliği'ni ziyaret etti. Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar ve Vali yardımcıları tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada çeşitli konular hakkında Vali Kılıçlar'dan bilgi aldı ve Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Ziyarette ayrıca Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga hazır bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacı Bayram'ı Erdoğan açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN