Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meslek liseliler hünerlerini sergiledi

Giriş Tarihi: 28.5.2015
Meslek liseliler hünerlerini sergiledi

"Eğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi", Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla başkentte açıldı. Bakan Avcı, öğrencilerin ilginç buluşlarını dikkatle inceledi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Nevzat Ayaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde "Eğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi"nin açılış törenine katıldı. 25 ilden toplam 47 okulda geliştirilen ürünleri tek tek inceleyen Avcı, Balgat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin geliştirdiği kamerayla çekim de yapabilen "Cankuş" isimli arama keşif ve yardım uçağıyla ilgili bilgi aldı. Sergide yer alan Mersin Teknik ve Anadolu Lisesi'nin 5 kişilik "Muhabbet Yıldızı" adlı bisikleti ise ziyaretçilerin ilgisini çekti.

"3-5 BİN TL DESTEK VERİLİYOR"
Mesleki ve teknik eğitim liselerinde çok iyi eğitim verildiğine ve çok güzel ürünler ortaya çıktığına dikkat çeken Bakan Avcı, "Ne yazık ki kamuoyunda yapılanlar bilinmiyor. Mesleki ve teknik eğitim öğretmenliğinin çok ciddi desteklenmesi gerekiyor. Bu okulların gerçekte nasıl seçkin eğitim kurumları olduğunun kamuoyu tarafından bilinmesine bu sergi de bir nebze katkıda bulunacak" diye konuştu. Organize Sanayi Bölgeleri'nde (OSB) açılan 20 mesleki ve teknik liseye de dikkat çeken Avcı, "14 ilde açılan bu 20 lisede eğitim alan öğrencilere bakanlık olarak bölümüne göre 3 bin 500 ile 5 bin 500 arasında değişen bir destek veriyoruz. Bu da ne yazık ki kamuoyunda yeteri kadar bilinmiyor" dedi.

OKUL SAYISI 3 BİN 300'E ULAŞTI
Mesleki ve teknik eğitim veren okul sayısının 3 bin 300' e yaklaştığını belirten Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Yıldırım ise, "Öğrenicilere 52 alanda, 204 geniş dalda, 7 bin 300 modülde eğitimin veriliyor. Bu modüllerin ve bireysel öğretim materyallerinin büyüklüğü 400 bin sayfayı bulmakta bu da mesleki öğretim tarihi açısından rekordur" diye konuştu. Öte yandan sergiye katılan ve ziyaretçilerden büyük beğeni toplayan toplam 57 projeden, "Simitmatik", "Söz dinleyen ev", "Nohutlu çikolata", "Çok amaçlı çanta" ve "Cankuş" isimli arama kurtarma uçağı çalışmaları dikkat çekti. Tüm projeleri yakından inceleyen Bakan Avcı ve protokoldekiler, çalışmalara hayran kaldıklarını belirterek öğrenci ve öğretmenleri tebrik etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meslek liseliler hünerlerini sergiledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN