Başkentte engeller kalktı

Giriş Tarihi: 29.5.2015
Başkentte engeller kalktı

Ankara'ya 13 yılda sosyal yardımlar ve evde bakım hizmetleri gibi pek çok alanda 2.1 milyar TL yatırım yapıldı. Engelli gençler iş sahibi oldu

Ankara 2002'den bu yana her alanda gösterdiği sıçramayı aile ve sosyal politikalar alanında da gösterdi. Öncelikle etkin, verimli ve daha hızlı hizmet sunmak amacıyla sosyal yardım ve hizmet alanındaki bütün kurum ve kuruluşlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde tek çatı altında birleştirildi. Ardından 13 yılda başkente yapılan 2.1 milyar TL yatırımla; sosyal yardımlar, engelli ve yaşlı evde bakım hizmetleri, dar gelirli ailelere yardım politikası ile şehit yakını, gazi, gazi yakını, vazife malulü, vazife malulü yakını ve sivil terör mağduru hak sahibi vatandaşların kamuda işe yerleştirilmesi gibi halkın her kesimini kucaklayan köklü çalışmalara imza atıldı.

HAYAT KALİTESİ YÜKSELDİ
Ankara'ya son 13 yılda aile ve sosyal politikalar kapsamında 2.1 milyar TL yatırım yapıldığını ifade eden Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Selim Çelenk, "2002'den önce olmayan ve 2007'de başlayan Evde Bakım ve Rehabilitasyon hizmeti kapsamında bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşların hayat kalitesi yükseldi. Başkentte 17 bin 549 ihtiyaç sahibi vatandaşımız bu hizmetten yararlandı. 2007'de 2 milyon TL olan evde bakım ödeneği 2014 yılında yıllık olarak 334.5 milyon TL'ye ulaştı. 2007-2014 yılları arasında engelli evde bakım ve rehabilitasyon hizmetleri için toplam 913.7 milyon TL ödenek aktarıldı" diye konuştu.

KAYNAK 17 KAT ARTTI
2012 yılında bütün vatandaşları sağlık güvencesine kavuşturan Genel Sağlık Sigortası ve sosyal yardımlarla yoksul vatandaşların hayat kalitesinde çıtanın yükseldiğini söyleyen Çelenk, "Yoksul vatandaşlar için Ankara'da 182 bin 52 kişiye 119.2 milyon TL Genel Sağlık Sigortası primi ödendi. Sosyal yardımlar kapsamında ise Ankara'da devletin 14 yılda ihtiyaç sahipleri için aktardığı kaynak 17 kat arttı. 2003 yılında 17.8 milyon TL kaynak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken; 2014 yılında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan kaynak miktarı yıllık 311.1 milyon TL'ye çıktı.

TELEFONLA HİZMET AYAĞA GELİYOR
AK Partili Mamak Belediyesi'nden evde bakım hizmeti alan Fatma Ayla Bayraktar engelli ve 2011 yılından bu yana evde bakım hizmeti görüyor. Eşi Fikri Bayraktar ise Prostat kanseri tedavisi görüyor. Belediye'nin tekerlekli sandalye, akülü sandalye ve hasta bezi desteği sunduğunu hatırlatan Bayraktar, "Belimden ameliyat oldum çocuk felci sonucu engelli hale geldim kendi ihtiyaçlarımı göremedim. Sağ olsun evde bakım hizmetleri ekibi bir telefonla pansumanlarımda, rutin kontrollerimde her gün geldiler. Çok memnunum" dedi.

BAŞKENTTE 3 BİN 973 ENGELLİ MEMUR OLDU
Çelenk, 2014 yılında şehit yakını, gazi, gazi yakını, vazife malulü, vazife malulü yakını ve sivil terör mağduru hak sahibi başkentli vatandaşlardan 746 kişinin kamuda işe yerleştirilerek 9 bin 19 kişiye ise ücretsiz seyahat kartı verildiğini ifade etti. 2012 yılında engelli vatandaşların tüm hassasiyetleri göz önünde bulundurularak Engelli Memur Seçme Sınavı hayata geçirildi. Bu kapsamda Ankara'da 2014 yılı itibariyle 3 bin 973 engelli memur ve 8 bin 109 engelli işçi istihdam edildi. 2008'de 909 kişi engelli kimlik kartı aldı, bu rakam 2014'te 12 bin 576 oldu. Yetiştirme yurtlarından ziyade aile yanında bakım modelinin tercih edildiği 14 yıllık dönemde şimdiye kadar Ankara'da 191 koruyucu aile yanında 213 çocuğa bakıldı.

'AK PARTİ İLE YAŞLILAR DEĞER GÖRDÜ'
2012 yılında yatalak hale gelen Musa Göksügür ise kalça çıkıklığı, açık kalp ameliyatı ve kalp yetmezliği rahatsızı. Elektrikli hasta karyolası ve havalı yatağının belediye tarafından verildiğini söyleyen Göksügür, "Devletimizden Allah razı olsun. Evde sağlık ekipleri tüm rutin tedavilerimi evde yapıyorlar. Eskiden hastanelere kokudan girilmiyordu, yaşlılara değer verilmiyordu. AK Parti ile bu değişti" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentte engeller kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN