Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aldığım konut gerçekte kaç metrekare olabilir?

Giriş Tarihi: 30.5.2015
Aldığım konut gerçekte kaç metrekare olabilir?

Net-brüt metrekare farkı özellikle büyükşehirlerdeki konut alıcısının en büyük sorunlarından biri oldu. Sektör temsilcileri, "güvenilirlik ve imaj" vurgusu yaptı

Özellikle büyükşehirlerdeki konut alıcısının en büyük sıkıntılarından "net-brüt" metrekare farkı, müşteriyi mağdur ettiği kadar, güveni önde tutan inşaat firmalarında da sıkıntıya yol açıyor. Çok sayıda konut alıcısının mağdur olduğu bu karmaşa, yapılan son yasal düzenlemelerle kontrol altına alınmaya başladı. Konutla ilgili tüm metrekarelerin sözleşmede yer alması zorunlu kılınırken, konut alıcısının güvenini tekrar kazanmanın ise sektör temsilcilerine düştüğü belirtildi.

"DOĞRU BİLGİ VERİLMELİ"
Brüt metrekareye otopark, depo, hatta merdiven boşluğu gibi ortak alanlar eklendiğinde bazen net metrekarenin 2 katı alanla karşılaşılabildiğini kaydeden MFZ Grup ortaklarından Muhanver Gözüm, yaptıkları gözlemlerin, tüm düzenlemeler, uyarılara karşın vatandaşın bu konuda kafasının halen karışık olduğunu gösterdiğini belirtti. Gözüm, Ankara'da Allora Beytepe konut projesini hayata geçiren MFZ Grup gibi sektörde güveni ön planda tutan firmaların brüt metrekare denildiğinde hangi alanları dahil ettiğini madde madde anlattığını vurguladı. Gözüm, "Alıcı, ortak alanlarla hesaplanmış brüt metrekareyi duyduğunda çok geniş bir daire satın alıyor yanılgısı yaşıyor. Net-brüt metrekare hesabında alıcıya doğru bilgi vermeyenler ne yazık ki tüm sektörün imajını zedeliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aldığım konut gerçekte kaç metrekare olabilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN