Türkiye'nin en iyi haber sitesi

28 Şubat mağdurlarının mezuniyet heyecanı

Başörtüsünü çıkarmadıkları gerekçesiyle eğitim hakları ellerinden alınan İlahiyat Fakültesi öğrencileri 11 yıl aradan sonra mezun oldu

28 Şubat mağdurlarının mezuniyet heyecanı
Yıllar önce mezun olmaları gerekirken 28 Şubat döneminde eğitim hakları ellerinden alınan öğrenciler, 11 yıl sonra okullarını birincilikle bitirdi. Fakültenin beş bölümünden dördünün birincisinin 28 Şubat mağduru olduğu Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezuniyet töreninde duygusal anlar yaşandı. Mezun olan yaklaşık 300 öğrenciden 150'sinin de 28 Şubat mağduru olması törene damgasını vurdu.

"GELECEĞİMİ ÇALDILAR"
Ankara İlahiyat öğrencilerinin yaklaşık bin 500 kişinin katımlıyla mezun olduğu törende, bölüm birincisi olan 28 Şubat mağduru öğrencilerinin mezuniyet konuşmaları yürek burktu. İngilizce İlahiyat bölüm birincisi Ayşe Ertürk, "Bugün bu sahnede iki kişi var, biri ben, diğeri hayatımın her köşesinde acı izler bırakan 28 Şubat. Bugün bu sahnede elimdeki diplomada bile 28 Şubat'ın gölgesi var ama yine de mutluyum" dedi. Yıllarca fakülte kapılarında bekletilerek alınmadığı dersleri birincilikle verip tüm izleri sildiğini belirten Ertürk, "Önce ODTÜ'de başladım, şiddet ve baskı artınca bıraktım. Ardından 'Bilkent daha rahat dediler' ama orada da olmadı, pes ettim evlendim. O gün benden sadece eğitim hakkım çalınmadı, hayallerim, geleceğim de çalındı" diye konuştu.

"ERDOĞAN'A MİNNETTARIZ"
Konuşması sırasında gözyaşlarına boğulan Ertürk, "Bugün üç çocuklu bir anne olarak 10 yıl sonra hakkımın iade edildiği ülkemde onurumuza layık bir şekilde okumamıza ve bu diplomayı almamıza imkan sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettarız" dedi. Ertürk, "Prangalarımızı kıran Erdoğan, yıllarca süren bir zulmü bitirdi. Ayrıca biz geçmişi unuttuk ve bugün herkesi kucaklıyoruz. İsteğimiz toplum da geçmişi unutsun ve bizi kucaklasın" dedi.

KAPKARANLIK ÇUKURA ATILDIK
Diplomasını gözyaşları içerisinde alan Dünya Dinleri bölüm birincisi Enise Ünal (32) ise o dönemde başörtülü öğretmenlerin raporlar alarak şiddetten kurtulduklarına dikkat çekti. Ünal, "Biz o dönemde 4 yıllık okuldan 3 yılda mezun edildik" diye konuştu. "Toplumda kapkaranlık bir çukura atılmış bizler için o günleri anlatacak cümleler yok" diyen Ünal, "Bizden 10 yıllar çalındı, hayallerimizden uzak, bize biçilen hayatları yaşamak zorunda kaldık" dedi.

'GEZİ'DEKİ GİBİ YAKIP YIKMADIK
Karanlık güçlerin oyunlarını milletin bozduğunu kaydeden Enise Ünal, "Biz elimize taş, sopa alıp Gezi'deki gibi yakıp yıkmadık. Aksine çalınan hayatımız ve hayallerimiz için sabırla bekledik. Nasıl bir toplum mühendisliği yaptıklarını bugün görüyorum. Kadınları eğitimden kopararak ülkeyi beyin gücü açısından geriye götürdüler. Onlarca genç kızın hayallerinin katili olan 28 Şubat bu ülkeyi karanlık bir çukura hapsetti" dedi.

BU DİPLOMA İÇİN 11 YIL BEKLEDİM!
konuşmasını gözyaşları içinde yapan Nurşen Aydoğan (32) ise, "Tarifi güç duygular yaşıyorum. Bu diploma için 11 yıl bekledim. Haklı olduğumuz halde hayallerimi gerçekleştirememenin verdiği acıyı unutamam. Kadere bakın ki o yıllarda bizlere kapılarını ilk kapatan Ankara İlahiyat'ın bugünkü birincileri o günün mağdurları. Yaş aralıkları 27-30 olan tüm öğrenciler dünün mağduru bugünün ise birincisi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Şubat mağdurlarının mezuniyet heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN