Sağlık yatırımları örnek oldu

Giriş Tarihi: 6.6.2015
Sağlık yatırımları örnek oldu

13 yıldır yapılan devrim niteliğindeki çalışmalarla başkent, artan hastane ve doktor sayısı, evde sağlık hizmeti, geniş aile hekimi kadrosu ve son teknoloji cihazlarla sağlığın merkezi oldu

Hemen her alanda yapılan çalışmalarda öncü kent olan 'nın 2002'den bu yana gösterdiği gelişim ve kalkınma sağlıkla taçlandı. 13 yılda 1 milyar 328 milyon TL sağlık yatırımının yapıldığı başkentte, doktoru olmayan hasta, tıbbı araç ve gereci olmayan hastane, hastanesi olmayan semt ve ilacını almak için kuyruklarda akşamlayan vatandaş kalmadı. Çöp kokularından geçilmeyen hastaneler otel konforunda hijyenik alanlara dönüştü. Tüm merkez ve ilçelerinin son teknoloji cihazlarla donatıldığı Ankara'ya son 13 yılda 1,8 milyar TL yatırım yapıldığını belirten Ankara İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Erkan Çiçek, "2002'e kadar pislik ve çöp yuvası olan hastanelere yapılan hizmetlerle vatandaşın kuyruklarda akşamladığı dönemler tarihe karıştı" dedi. Ankara'da sağlıkta konforun yaşandığına dikkat çeken Çiçek, "İnsanlar eskiden doktor peşinde koşarken 2014 itibariyle Ankara'da bin 368 aile hekimi başkentlilere sağlık danışmanlığı hizmeti veriyor. Hemen her mahalle ve semte yakın planlarla yapılan 101 adet Sağlık Ocağı ve Aile Sağlığı Merkezi ile kapasitesi artırılan büyük hastanelerle vatandaşlar artık doktorunu seçip, istediği zaman hastaneye gidebiliyor. Ankara'da 112 Acil İstasyon sayısı 24'den 130'a, 112 Acil Ambulans sayısı ise 24'ten 182'ye çıktı. 6 adet Kar Paletli Ambulans, 1 adet Uçak Ambulans, 2 adet Helikopter Ambulans Ankarlıların hizmetine sunuldu" diye konuştu.

PARA ÖDEMEDEN MR İMKÂNI

2002 yılında Ankara'daki Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 3 MR (manyetik rezonans) ve 2 BT (bilgisayarlı tomografi) cihazı varken 2014'te 25 MR ve 42 BT cihazının olduğunu belirten Çiçek, "Önceden yüksek ücretlere çekilen ve çoğu hastanın yararlanamadığı hastanelerdeki Görüntüleme Merkezleri ile röntgen, MR, ultrason vb. tetkikleri para ödemeden devlet kurumlarında yapma imkanı doğdu" dedi.

DÜNYA ÖRNEK ALIYOR

Sağlık alanındaki başarıların altında planlı çalışmanın yattığına dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer "Hükümet stratejik planlar dahilinde doğru adımlar attı ve başardı. Yine Tayyip Bey'in dirayetli duruşu da bu başarı öyküsünü ortaya çıkardı" dedi. Tuncer, "Dünya sağlık teşkilatı tarafından onaylanan ve başta Amerika olmak üzere tüm ülkelerce örnek alınan bu dönüşümü aklı başındaki bir insan inkar edemez. Bugün çocukların ücretsiz sağlık hizmeti aldığı örnek bir ülkeyiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık yatırımları örnek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN