Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'in şefkatli eli 'Şefkatevleri'

Giriş Tarihi: 15.6.2015
Büyükşehir'in şefkatli eli 'Şefkatevleri'

Tedavi olmak için yurtiçi ve yurtdışından başkente gelen hastalar ve refakatçileri Büyükşehir Belediyesi Şefkatevleri'nde ağırlanıyor

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'na bağlı 12 yıl önce "Etlik Şefkatevi olarak hasta ve hasta yakınlarına kapıları açılan merkezlere, zaman içinde farklı kapasitelere sahip Rüzgârlı, Varlık, Ulus ve Onkoloji Şefkatevleri de eklendi. Hastaların tedavisinin ilk adımı olan barınma ve beslenme ihtiyaçlarının karşılandığı Şefkatevi merkezlerinde, bunların yanında rehberlik, danışmanlık ve kültürel hizmetlerle de moral desteği veriliyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sağlık sorunları nedeniyle Başkent'e gelen geçici konukların en temel ihtiyaçları olan barınma konusunda yardımcı olmanın huzur ve onurunu yaşadıklarını ifade ederek, "Şehrimize tedavi olmak amacıyla gelen hasta ve hasta yakınları bizim misafirlerimizdir. Onların bu zor günlerinde yanlarında olmak bizim insanlık görevimizdir" dedi. İçinde banyosu, tuvaleti ve tek kişilik odaları nedeniyle genellikle ilik nakli olan ile kemoterapi alan hastalara ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Varlık Şefkatevi Müdürü Özlem Kudu, şunları söyledi: "80 yatak kapasiteli merkezde, öncelikli olarak konuklarımıza oldukça hijyen bir ortam sağlıyoruz. Sabah ve akşam yemeklerini kurum olarak ikram ediyoruz. Ayrıca konuklarımızın sabah hastanelere ulaşımlarını da kurum araçlarıyla sağlıyoruz." Özlem Kudu, Şefkatevlerinde bulaşıcı hastalığı ve psikolojik rahatsızlığı olanların dışında, sosyal güvencesi olsun veya olmasın herkese hizmet verdiklerini belirtti.

"TEDAVİ İÇİN ZORLANIRDIK"
Çocukların tedavisi için 2,5 aydır Hatay'dan Ankara'ya gelip giden Bekir Avcı ve ailesi doktorların tavsiyesi üzerine Varlık Şefkatevi'ne geldiklerini söyledi. Bekir Avcı "Otellerde kalarak bu süreci geçiremezdik. Hem maddi anlamda hem de sağlığa uygunluk anlamında. Tedavi yarıda bile kalabilirdi. Ama burayı öğrenince çok mutlu olduk. Tedavi sürecine katkı sağlayacak bir ortam oluşturulmuş" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'in şefkatli eli 'Şefkatevleri'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN