Başkentli kiracılara müjde

Ankara Batı 2.Sulh Hukuk Mahkemesi kiracılar için örnek oluşturacak bir karara imza attı. Apartman yönetimleri binada yapılan bakım onarım masraflarını artık kiracıdan alamayacak

Giriş Tarihi: 17.6.2015
Başkentli kiracılara müjde
Başkentte Önder Gökçekaya isimli vatandaş, oturduğu apartman yönetimi tarafından demir kapı yapmak için kendisinden para istenmesinin kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle Ankara Batı 2.Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği'ne açtığı "Kat Malikleri Kurulunun İptali" davasını kazandı. Kararla kirada oturan vatandaşların yaşadığı çileye de son verildi.

KARARI YARGIYA TAŞIDI

Bilindiği üzere bugüne kadar apartman yönetimleri binada yapılan bakım onarım masraflarını kiracılardan da alıyordu. Bu durum zaman zaman çeşitli mağduriyetlere de yol açıyordu. Ankara'da yaşayan Önder Gökçekaya, apartman yönetiminin demir kapı yapmak için kendisinden istediği 50 TL'yi kanuna aykırı olarak karar alındığı gerekçesiyle yargıya taşıdı. Gökçekaya, Ankara Batı 2.Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği'ne açtığı "Kat Malikleri Kurulunun İptali" davasını kazanarak Türkiye'de tüm kiracıları büyük bir dertten kurtardı. Apartman yönetiminin kapı yaptırmak için 50 TL istediği Önder Gökçekaya, "Ben kiracıyım apartmandan çıkarken '50 TL'lik kapımı verin mi' diyeceğim. Bu karardan sonra geçmişe dönük kalıcı giderler için para veren kiracılar mahkeme aracılığı ile verdikleri paraları geri alabilecek. Çoğu kiracı zor şartlarda geçiniyor. Kimileri için bu meblağlar küçük görünse de birçok insan için ise önemli miktarlar" dedi. Bundan böyle kiracılardan bakım onarım adı altında para toplayan ve toplamış olan yönetimlere kiracılar dava açarak geçmişe yönelik paralarını faizi ile tahsil edebilecek. Kiracılar bundan böyle bakım-onarım adı altında hiçbir para ödemeyecek. Kiracılar ev sahibi ile özel bir anlaşma olmadığı takdirde sadece binada aidat ödemekle yükümlü olacak. "Emsal niteliğinde" bir davayı kazandıklarını ifade eden avukat Mehmet Ali Canlı, "Küçük meblağlar diye kiracılar 'istenilen meblağları ödeyelim dava masrafına girmeyelim' düşüncesinde oluyor. Apartman yönetimleri de bunu fırsata dönüştürerek kendi keyiflerine göre kiracıdan 'kalıcı giderler' ile ilgili para topluyor. 6 aylık dava sürecinden sonra mahkeme tarafından kiracıdan 'kalıcı giderler' bedeli alınmayacağı şeklinde karar verildi" diye konuştu.

BU KARAR 'GERÇEĞİN KANITI' OLDU
Ahmet Güzel (51): Kiracıları koruyan mahkeme kararı isabetli. Yöneticiler yasal olmadığı halde kiracılardan kalıcı giderler için para topluyordu. Vatandaşlarımız bu konuda bilinçsiz olduğundan bu uygulamaya boyun eğiyor. Hâlbuki demirbaşların yapımı dükkan ya da ev sahibinin sorumluluğundadır. Bu mahkeme kararı 'gerçeğin kanıtı' oldu.

MAHKEME KARARINI TAKDİR EDİYORUM
Muhammet Kaplan (26): Güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum ve 3 yıldır kiradayım. Apartmanlarımızda aldığımız hizmetin bedelini zaten aidat ya da kapıcı parası olarak ödüyoruz. Amadığımız hizmetin bedelinin kiracıya yüklenmesi kadar saçma bir şey olamazdı zaten. Bu sebeple mahkemenin kararını takdir ediyorum. Geriye dönük toplanan bu hukuksuz paraları almamızın yolu açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentli kiracılara müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN