Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Odada başkanlık krizi derinleşiyor

Esnaf ve Sanatkârları Odası'nda başkanlık krizi büyüyor. Olaya taraf olan odanın yeni başkanı Zekerya Murat, başkanlık konusunda gündeme gelen iddialara belgelerle yanıt verdi

Odada başkanlık krizi derinleşiyor
Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı İlhan Koyuncu'nun genel seçim öncesi, HDP'li Sırrı Süreyya Önder'i makamında kabul ederek görüşmesinin ardından alevlenen tartışmalar bitmek bilmiyor. Esnaf Odası'nda kriz haline gelen ve son olarak da yargıya taşınan kavgayla ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Tartışmalı başkanlık koltuğu ile ilgili eski başkan İlhan Koyuncu'nun tüm iddialarını yalanlayan eski Başkan Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi Zekerya Murat, söz konusu iddiaları belgeleriyle birlikte Sabah Ankara'ya değerlendirdi. '

BAŞKANLIĞI YASA GEREĞİ DÜŞTÜ'
İlhan Koyuncu'nun TV ve gazetedeki tüm beyanlarının asılsız olduğunu belirten Zekerya Murat, "İlhan Beyin başkanlığı Anayasanın 53. Maddesi uyarınca düşmüştür. Bunun dışındaki tüm söz ve faaliyetleri suçtur" dedi. Koyuncu'nun odaya ait malları usulsüz olarak kullandığını öne süren Murat, "Tek adamlılık politikası yüzünden yaklaşık 14 aylık başkanlığı döneminde tüm yönetime tahsis olan araca bir tane yönetim kurulu üyesini bindirmedi, aksini ispatlasın bugün istifa edeceğim. Odaya dair çeşitli malları usulsüz kullandı, yoldan geçene fincan takımı dağıttı, üyelerden izinsiz yaptığı bu işlerden rahatsız olduğumuzu belirterek, kendisini uyardık. İlhan Beyin şoförü olarak işe aldığımız oğlunun sosyal medyada beni rencide edici paylaşımlarıyla birlikte Koyuncu'nun karar defterini gasp etmesi bardağı taşırdı" diye konuştu.

'Katlin vacip oldu'

Zekerya Murat, İlhan Koyuncu'nun kendisini "Ben kürdüm, örgütçüyüm, beni buradan kimse çıkaramaz, aileni dağa kaldıracağım ve senin katlin vacip oldu" diyerek tehdit ettiğini iddia etti. Söz konusu tehdit ve gasp edilen makam aracına dair yönetim kurulu imzalı belgeleri paylaşan Murat, "Tüm bu tehdit, gasp, toplantılara katılmama ve olumsuzlukların ardından odaca olağan üstü toplandık ve İlhan Beyin yetkilerini kısıtladık, imza yetkisini aldık. Tüm bunları yasa gereği yaptık ama o makam aracını bile iade etmedi" dedi.

'Yasal açık yok'

27 Mayıs 2015'ten bu yana başkanlık yaptığını kaydeden Murat, "Attığımız tüm adımlar kanuna uygun, yasal açık yok resmi başkan benim" dedi. Şu anda Koyuncu'nun imza dâhil hiçbir yetkiyi kullanamadığını belirten Murat, şunları söyledi: "53. Maddeye göre başkan oldum. Madem başkan o, gitsin 10 TL'lik bir harcama yapsın, yapamaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Odada başkanlık krizi derinleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN