Lunaparklarda denetimsizliğe dikkat!

Giriş Tarihi: 21.6.2015
Lunaparklarda denetimsizliğe dikkat!

Yaz mevsimiyle birlikte vatandaşların akın ettiği lunaparkların bakımsız eğlence makineleri nedeniyle tehlikeye davetiye çıkardığını belirten uzmanlar, bir an önce önlem alınması gerektiğini söyledi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Özkalender, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte başkentte de vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği lunaparklarda yeterli denetim yapılmadığını savundu. Geçtiğimiz yıllarda üzücü kazalar ve ölüm olayları yaşandığını hatırlatan Özkalender, "Yasal zorunluluklara rağmen bakımları yapılmadan işletmeye alınan, günlük ve aylık periyodik kontrolleri ihmal edilen, eğitimsiz personel tarafından işletilen eğlence makinaları, başta çocuklar olmak üzere tüm vatandaşlarımızın can güvenliğini tehdit etmektedir" dedi.

KAZAYA DAVETİYE
Özkalender, vatandaşların özellikle hafta sonları kalabalıklar halinde lunaparklarda eğlenmeyi tercih ettiğini, herhangi bir kaza veya yangın çıkması halinde buraların güvenli bir şekilde boşaltılmasından, eğlence makinelerinin operatörlerinin eğitimlerine kadar denetlenmesi gereken birçok nokta bulunduğunu dile getirdi. Özkalender, "Çoğu zaman kaldırım taşları üzerine oturtulmuş, zeminlerine uygun bir şekilde montajı yapılmamış eğlence makinaları üzücü kazalara davetiye çıkarmaktadır" diye konuştu. Sayıları her geçen gün artan atlıkarınca, discovery, hızlı tren, adrenalin, gondol, dönme dolap gibi tüm eğlence makinelerinin yürürlükte bulunan ilgili mevzuata göre aylık ve yıllık olarak kontrollerinin yapılması, emniyet aksamlarının test edilmesi gerekiyor. Ayrıca günlük olarak da eğlence makineleri işletmeye alınmadan önce, tüm emniyet tedbirlerinin çalıştığı tespit edilerek çalıştırma işleminin yapılması ve bu kontrollerin yasal olarak kayıt altına alınması şart. 14 Temmuz 2005 tarihli İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin 9207 Sayılı Yönetmeliğe göre sirk ve lunaparkta bulunan oyun ve eğlence makinelerinin kontrol ve bakımından sorumlu olmak üzere, teknik bilgi ve yeterliğe sahip en az bir mühendis ve bir teknisyen bulundurulması zorunlu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lunaparklarda denetimsizliğe dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN