Zarar gören çiftçinin borcu ertelenecek

Giriş Tarihi: 24.6.2015
Zarar gören çiftçinin borcu ertelenecek

Başkentte etkili olan şiddetli yağmur ve dolu 12 ilçede 400 bin hektar tarım arazisine zarar verdi. Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel, çiftçinin kredi borcunun ertelendiğini açıkladı

Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, son haftalarda etkili olan şiddetli yağışın, başkentteki tarım alanlarını tehdit ettiğini söyledi. Zarar gören 12 ilçeyi gezen Temel, yağışların sel tehlikesi oluşturması ve hasadı geciktirebileceği noktasında vatandaşları uyardı. Temel, sel ve dolu nedeniyle başkentin 12 ilçesindeki tarım alanlarının zarar gördüğünü söyledi. İlçelerde Kaymakamlık Başkanlığı'nda 'Hasar Tespit Komisyonu' kurduklarını belirten Temel, şimdiye kadar yaptıkları çalışmalarda 400 bin hektar tarım alanının zarar gördüğünü tespit ettiklerini ifade etti. Temel, "Afetlerin yaşanmasıyla beraber biz de hemen çalışmalarımıza başladık. Teknik personellerimiz tarım alanlarında hasar tespit çalışması yaptı. Ben de bazı bölgelerde arazileri dolaşarak, tespit çalışmalarını yakından takip ettim. Çiftçilerimiz ve bizler yaşanan bu doğal afetlerin verdiği zararlardan dolayı üzgünüz" dedi.

EN FAZLA ZARAR İLÇELERDE

Sağanak yağış nedeniyle 5 bin 200 çiftçinin zarar gördüğünü de kaydeden Temel "Şimdiye kadar Polatlı, Bala ve Haymana'da yüzde 15 ile yüzde 90 arasında değişen oranda dolu ve sel zararları tespit ettik. Evren ve Şereflikoçhisar ilçeleri başta olmak üzere Ankara'da hasadın başladığı şu günlerde yağan yağmurlar hasadı geciktiriyor" dedi.

BORÇLAR ERTELENECEK

Temel, tarım alanları zarar gören çiftçilerin borçlarında kolaylık sağlanacağı müjdesini verdi. Temel, "Tarım alanı yüzde 30 ve üzeri zarar gören çiftçilerimizin talep etmesi halinde Ziraat Bankası'na ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan kredi borçları ertelenecek" dedi. Temel, "Özellikle poliçe tutarının yarısının Bakanlığımızca karşılandığı tarım sigortaları çok önemli. Lütfen çiftçilerimiz sigortaya önem versinler ve gelirlerini garantiye alsınlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zarar gören çiftçinin borcu ertelenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN