'Konuyu anlamadan önce dava açıyorlar'

'da yaptığı her projede karşısında Ankara Mimarlar Odası'nı bulan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Mimarlar Odası iyi niyetli bir kuruluş değil" dedi

'Konuyu anlamadan önce dava açıyorlar'
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki iftar sofrasının maliyetinin 240 bin TL olduğu iftirasını atan Mimarlar Odası Şube Başkanı Tezcan Karakuş, son olarak geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu'nun ardından başkentte 8 mahallenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesini de mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı. Ankara'da yapılan her projeye köstek olmaya çalışan Mimarlar Odası'na tepki gösteren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, " Mimarlar Odası iyi niyetli bir kuruluş değil. Daha işin mahiyetini öğrenmeden karar Resmi Gazete'de ilan edildiği anda itiraz edeceğiz diye açıklama yapılıyor. Bu, itirazların bilimsel değil tamamen ideolojik olduğunun en güzel belgesidir" şeklinde konuştu. Ankara Mimarlar Odası'nın önce mimarlık yapması gerektiğini belirten Başkan Gökçek, " Bugün bir habere göre mimarlar odası başkanının tek bir mimari projesi yok. Buda Mimarlar Odası'nın bu işten ne kadar anladığının bir başka nedeni oluyor. Ankara için çalışmamız için ben onlara dedim ki önce mimarlık yapıp ideolojilerden arının dedim. Ancak ideolojilerinden sıyrılamadılar. Yeni hükümetin yapması gereken ilk iş odalar ile ilgili yeni bir kanun çıkartmaktır ve odaların ideolojik tavırlarını engelleyen hükümler koymaktır. Bunun kesinlikle yapılmasına inanıyorum" diye konuştu.

MİMARLAR DA ŞİKÂYETÇİ

Ankara Mimarlar Odası'na üye olan ve SABAH Ankara'nın konuştuğu bazı mimarlar da odanın gösterdiği siyasi tutumdan şikâyetçi. Yapılan açıklamaların mimarlık mesleğine zarar verdiğini söyleyen bir üye, " Ben ve benim gibi pek çok mimar arkadaş Mimarlar Odası'nın bu tür siyasi işler yapmasından muzdaripiz. Mimarlar Odası'nın sürekli olarak taraflı siyaset yapması mimarları meslekten soğutuyor" dedi.

'TEK DERTLERİ BAĞCI DÖVMEK'
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Bu arkadaşların dertleri üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Eğer yaptığım iş gerçekten yanlış ise biz bu işin düzeltilmesine açığız. Ancak yapılan her iş için açılan davalar iyi niyet olmadığının göstergesidir. Mimarlar Odası'nın siyasi değil mesleki icraatları olması gerekmektedir" dedi.

'BU HAREKETTEN HİCAP DUYUYORUM'
Mimarlar Odası'nın projeleri anlayıp dinlemeden yargıya taşımasına anlam veremediğini belirten Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna "Bir mühendis olarak odanın ve başkanın bu tür hareketlerinden hicap duyuyorum. Mesleki konularda yapılacak o kadar iş varken gayri ahlaki bir siyasetin içinde olmaları üzücü" dedi.

'TARAFSIZLIK ÇOK ÖNEMLİ'
Mimarlar Odası'nın zamanında Keçiören Belediyesi'nin de bazı projelerine ambargo koyma girişiminde bulunduğunu vurgulayan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Anlaşılıyor ki oda gerçek hüviyetinin dışında siyasileşmiş bir yapı halini almış. Bu tür odaların tarafsızlığı son derece önemlidir" diye konuştu.

'KÖSTEK DEĞİL DESTEK LAZIM'
Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, "Yapılan her iyi ve önemli işte olduğu gibi yine Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin olayı yargıya taşımak istemesini doğru bulmuyorum. İlgili odayı yapılan her olumlu işe engel olmak yerine destek olmaya çağırıyorum"dedi.

'BU TUTUM ZARAR VERİYOR
AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, "Mimarlar Odası'nın bu iftiraları çalışılmış, planlanmış ve ön yargılı hamlelerdir. Farkında değiller ama yöneticiler bu hareketleriyle odaya zarar veriyor, kendi ideolojik görüşüyle hareket ediyorlar" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Konuyu anlamadan önce dava açıyorlar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN