Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tadilatta Sincan yeni ruhsatta Büyükşehir

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, mühürlü Sincan AVM'de tadilat ruhsatı ile ilgili işlemlerde yetkiyi Sincan Belediyesi'ne verirken, yeni ruhsat için Büyükşehir yetkilendirildi

Tadilatta Sincan yeni ruhsatta Büyükşehir
Gülen Örgütü'ne finans sağlamak amacıyla yapılan ve 166 kişinin işyeri satın aldığı Sincan'daki Paralel AVM'nin akıbeti hala netlik kazanmadı. İmara aykırı yapılaşmalar nedeniyle Paralel AVM'ye mühür vuran Sincan Belediyesi ocak ayında yürürlüğe giren 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un ardından konu ile ilgili tüm dosyaları Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'na gönderdi.

BÜYÜKŞEHİR GÖRÜŞ İSTEDİ
Büyükşehir, Perakende Kanunu'nun 5'inci maddesi 7'nci fıkrasına göre, alışveriş merkezlerine yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve işyeri açma ruhsatı verme yetkisini elinde bulunduruyor. Aynı kanunun Geçici 1'nci maddesinin 4'üncü fıkrasındaki, "Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle yapı ruhsatı almış olmakla birlikte işyeri açma ve çalışma ruhsatı almamış olan alışveriş merkezleri hakkında 5'inci maddenin 7'nci fıkrasını uygulayamaz" hükmü nedeniyle Büyükşehir'in Paralel AVM'nin dosyasını inceleyemediği ortaya çıktı. Paralel AVM'ye yapı ruhsatını Sincan Belediyesi'nin vermesi ve kanundaki çelişkili maddeler nedeniyle işlemleri başlatamayan Büyükşehir, konuyu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na iletti. Bakanlığa gönderilen yazıda, kanundaki maddeler nedeniyle yetki konusunda tereddüde düşüldüğünü belirten Büyükşehir, bundan sonra yapılacak işlemlere, engel ve karışıklığa neden olacağı da dikkate alınarak Bakanlık'tan konu ile ilgili görüş talep edildi.

İLÇE BELEDİYESİ 'UYGUN'
Bakanlık konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Yazınız konusu olayda yapı ruhsatı başvurusunun kanunun yürürlük tarihinden önce yapılmış olması ve yapı ruhsatının alışveriş merkezi inşaatı için verilmiş olması kaydıyla, kanunun geçici birinci maddesi çerçevesinde, anılan yapı ruhsatına ilişkin tadilat ruhsatının da ilçe belediyesince düzenlenmesinin uygun olacağı değerlendirilmektir" ifadelerine yer verildi. Ancak Sincan Belediyesi yetkilileri AVM için yeni bir yapı inşaat ruhsatı talep edilmesi durumunda dosyaya Büyükşehir Belediyesi'nin bakacağını belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tadilatta Sincan yeni ruhsatta Büyükşehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN