Otoparklar ücretsiz

Başbakan Davutoğlu ile görüşen Gökçek, başkentte artık tüm yol boyu otoparkların gelecek haftadan itibaren ücretsiz hale geleceğini ifade etti

Giriş Tarihi: 11.7.2015
Otoparklar ücretsiz
'daki ücretli otoparkların işletme noktasında yaşanan sıkıntılar vatandaşların tepkilerine neden oluyordu. Otoparkçıların takındığı sert tutum ve keyfi uygulamalardan bunalan Rüzgârlı Caddesi'ndeki esnaf sokağa döküldü. Çıkan eylemde otopark işletmecisi Kaan Aydemir yanında taşıdığı silahla 21 yaşındaki Mehmet Karagöz'ü kalbinden vurarak öldürdü. Yaşananların ardından basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Başbakanımızla görüştük. Çarşamba gününden itibaren Ankara'da yol boyu otoparklar ücretsiz olacak" dedi.

YOĞUN ŞİKAYET GELİYORDU
Otoparklar ile ilgili yoğun şikâyetler almaya başladıklarını ifade eden Gökçek, "Genel anlamda maalesef son zamanlarda bazı otopark işletmecilerinin uygulamalarından dolayı yoğun şikâyet almaya başladık. Yapılan ikazlar cevapsız kalınca Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 13 Şubat 2015 tarihinde aldığı kararla belli mecburiyetler getirilmiş ve bu yeni kaidelere göre mukaveleler yenilenmiştir. Ayrıca fiyat tarifelerinin yol kenarlarındaki otoparklara asılma mecburiyeti getirdik. Ancak levhaların yer yer söküldüğüne, yer yer fiyatların değiştirildiğine ve birçok yerde tarifelere uyulmadığını tespit ettik. Yeni meclis kararına göre mecburi hale getirilen el terminallerine, kıyafet, 0-15 dakika uygulamalarına uyulmadığını gördük. Bazı otoparklarda fazla ücret alınması maalesef devam etti. Bu konularda görevli arkadaşlarımız sayısız tutanak tuttular. Yer yer kapama kararı verildi ve yeni genel bir karar alınması konusunda çalışmalar başlatıldı" dedi.

'MAALESEF BAŞARILI OLAMADIK'
Gökçek şöyle devam etti: "Daha önceleri biliyorsunuz bizim bu işe başlamamızın en büyük nedeni otoparkların, otopark yerlerinin tabiri caizse başı bozuk insanların otopark mafyası denilen kişilerin resen kimseden izin almadan iş yapmalarını disipline etmek istemiştik. Ama maalesef üzülerek söylüyorum. Disipline etmekte bir noktada başarılı olamadık. Vatandaşımızdan kesinlikle ve kesinlikle para almayacağız. Tabi biz bunu yaparken otoparkçılar ile yapılan mukaveleler var. Bunlar şartları yerine getirmediği için elimizde de yeterince tutanağımız olduğu için hepsini fes edeceğiz."

'BİZİ ÇOK ÜZDÜ'
Mehmet Karagöz'ün otoparkçılar tarafından öldürülmesinin kendisini çok üzdüğünü ifade eden Melih Gökçek, "Dün Rüzgârlı Sokak'ta çok müessif bir olay gerçekleşti ve bir kardeşimiz öldürüldü. Bana göre şehit oldu. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Ailesine baş sağlığı diliyorum. Rüzgârlı Sokak esnafına tümden geçmiş olsun diliyorum. Gerçekten çok üzüldük. Genç yaşında bir kardeşimiz böyle bir olayla hayatını kaybetmiş olması bizi çok üzdü" şeklinde konuştu.

'İFTAR YEMEĞİNDE KONUYU TARTIŞTIK'
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşüp otoparkları ücretsiz yaptıklarını dile getiren Başkan Melih Gökçek, "Arkadaşlarla bu konu üzerine mütalaa edip bunların mukavelesini feshedip ANFA tarafından işletmenin tek elden yapılmasını düşündüm. Hatta iki akşam evvel bir iftar yemeğimiz vardı. Muhalefet partilerinin grup başkanları oradaydı. Konu açıldı tartıştık. Ben de dedim ki hatta orada belediye meclisi ne istiyorsa onu yaparız. Bu işte bir değişiklik gerektiğine biz de inanıyoruz. Tam bunu dedik. Ertesi gün maalesef Rüzgârlı Sokak'ta bu olay yaşandı. Baya yürekten yandık" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN'LA FOTOĞRAFI İNTERNETTE PAYLAŞILDI
Otoparkçının silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Mehmet Karagöz'ün cenazesi ailesi tarafından memleketi Çankırı'ya götürüldü. Hayatını kaybeden gencin AK Parti Keçiören İlçe Gençlik Kolları'nda olduğu öğrenildi. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Karagöz ile çekildiği fotoğrafı paylaşarak baş sağlığı dilerken 7 Haziran genel seçimlerinde AK Parti Ankara Milletvekili Adayı olan Selim Cerrah da Mehmet Karagöz'ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan fotoğrafını paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otoparklar ücretsiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN