Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş dünyasının bize ihtiyacı var

Giriş Tarihi: 18.7.2015
İş dünyasının bize ihtiyacı var

Yeni ASİAD Başkanı Eda Ersoy, iş dünyasının, kadının, titizliğine, intizamına, öngörülerine ihtiyacı olduğunu söyledi. Ersoy, son yıllarda devlet tarafından verilen teşvik ve desteklerin kadın girişimcilerin cesaretlenmesinde çok faydalı olduğunu ifade etti

Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ASİAD) yeni başkanı Eda Ersoy, hedeflerini ve projelerini SABAH Ankara'ya anlattı. Proje ve İş Geliştirme Komisyon Başkanı olarak göreve başlayıp daha sonra genel Sekreter olarak görev aldığı Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (ASİAD) geçtiğimiz ay yapılan olağan genel kurulda başkanlığa seçilen Ersoy, 1989'da kurulan ASİAD'ın en genç ve ilk kadın başkanı olmaktan onur duyduğunu söyledi.
ASİAD'ın yeni yönetim kurulu olarak sizi nasıl bir gündem bekliyor?
Bizler yatırımlarıyla, üretimiyle, sağlamış olduğu istihdamla, ihracat yoluyla kazandırdığı dövizlerle ülkemize hizmet eden, ekonomiye katma değer sağlayan, ülkemizin kalkınması, gelişmesi ve refah seviyemizin yükselmesi için seferber olmuş büyük bir ailenin, ASİAD ailesinin üyeleriyiz. Derneğimiz, kurulduğundan bu yana tüm yurtta sanayici ve işadamlarının birlikteliğini sağlayarak, hem ulusal hem de uluslararası platformda temsil ve iletişim kabiliyetlerini artıran bir sivil toplum örgütüdür. Gündemi, projeleri olan, daha aktif bir ASİAD için çalışmalara hemen başladık. Her biri birbirinden değerli, sektörlerinde başarılı, dinamik yeni yönetim kurulu üyelerimizle birlikte ajandamız oldukça dolu. Gerek ekonomiye katkı sağlayacak projelerle, gerekse sosyal sorumluluk konularında daha aktif yer almak istediğimiz çalışmalarımızla dolu.
Türkiye ekonomisinin mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, güçlü ve zayıf yanlar sizce nelerdir?
Ülke ekonomisine katkı sağlayan, gönüllülük esaslı bir araya gelen işadamlarından oluşan tüm STK'lar, Türkiye ekonomisinin yönlendirilmesinde sivil toplum kuruluşlarının önemini ortaya koymakta. Son yıllarda ekonomimiz büyük bir atılım gerçekleştirdi. 2001'de yaşadığımız büyük krizle birlikte onlarca yıl geriye gitmiştik. 2002'deki seçimlerin ardından ülkede oluşmaya başlayan istikrarla, sürekliliği olan bir büyüme sürecine girdik. Elbette ki son birkaç yıldır dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, Arap baharı sonrası özellikle yoğun ihracat yaptığımız ülkelerde yaşanan siyasi sıkıntılar ekonomimize yansımış ve yansımaya devam etmektedir. Suriye, Irak, Libya ve Mısır gibi ülkelerde yaşanan iç karışıklık ve istikrarsızlık ekonomimize yansıyor. Yunanistan'ın ekonomik krizi de AB'yi doğrudan etkilediğinden bizi de etkiliyor. Siyasi istikrar olduğu zaman; son 12 yılda olduğu gibi, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma kendiliğinden sağlanacaktır.
Türkiye'nin daha fazla yatırım çekebilmesi için sizce neler yapılmalı?
Belirttiğim gibi öncelikle siyasi istikrarı sağlamamız gerekiyor. Ardından yatırımcılara bu güne kadar verilen destekler çeşitlendirilerek artırılabilir. Bunu yaparken yerli yatırımcıları mağdur etmeden, hatta belli alanlarda, yerli yatırımcılarla birlikte hareket ve ortaklığı da teşvik ederek, hem doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çekip hem yerli yatırımcıyı güçlendirebiliriz.
Küresel ekonomide Türkiye olması gereken yerde mi, 2023 hedeflerinin neresindeyiz?
Küresel ekonomideki yerimiz, çok şükür ilk 20 ekonomi arasında yer almamız ve G20 dönem başkanı olmamızdan dolayı net bir şekilde anlaşılıyor. Düzenli ve sürdürülebilir bir büyüme yakalamış nadir ülkelerdeniz. Zaten son yıllarda büyüme oranlarında süreli olarak ilk 3'te yer alıyoruz. Dünya ekonomi zirvesinin ilk üç sırasında yer alan;ABD, Çin ve Japonya'nın gelecek on yıl içinde aynı göreceli pozisyonlarında kalacağı, ancak 2022'ye kadar Çin ekonomisinin Amerikan ekonomisini hızlı bir büyümeyle yakalayacağı tahmin ediliyor. Avrupa ülkelerinin ise pek çok araştırmada gerileyeceği öngörülüyor. Türkiye, 2023'te gayri safi yurt içi hasılasını 2 trilyon dolara çıkararak, en büyük 10 ekonomi arasına girmeyi hedefliyor. Siyasi istikrar ve sürdürülebilir hızlı büyüme sağlanması durumunda bu ulaşılabilir bir hedeftir.
İş dünyasında kadının yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemizde son yıllarda iş hayatında kadınların aktif olarak görev almaları, ekonomik ve sosyal yaşamın daha verimli hale gelmesini de beraberinde getirmiştir. Geniş bir perspektiften hayata bakan, detaylara önem veren kadın girişimciler başarı merdivenlerini hızlıca çıkıyor. Son yıllara ülkemizde kadın girişimci sayısı hızla arttı. Hani bir ifade vardır "Kadın eli değmesi" diye. İş hayatına kadın elinin değmesinin katkılarını da hızla görüyoruz. Kadın her alanda olduğu gibi iş hayatında da ön sıralarda yer almalı. Kadının, titizliğine, intizamına, öngörülerine ihtiyacı var iş dünyasının. Son yıllarda devlet tarafından verilen teşvik ve destekler kadın girişimcilerimizin cesaretlenmesinde çok faydalı oldu. Bunun artarak devam etmesi elbette hepimizin faydasına olacaktır. Biz de ASİAD olarak bu konuda ilerleyen günlerde farklı proje ve sosyal sorumluluk konularında aktif rol alacağız.
Son olarak sizin eklemek istedikleriniz var mı?
Bugün Türkiye, her konuda tüm dünya ülkeleri ile yarışan, çok başarılı bir performans sergiliyor, dinamik ve yenilikçi projelere imza atıyor. Bu anlamda sorumluluklarımız ağır. Hedeflerimiz geleceğimizin daha refahlı olmasından yana. Kendimizi, profesyonelliğimizi sürekli yenileyip geliştirmemiz çok önemli... Bilgiyi, bildiklerimizi, hemen arkamızdan gelen genç nesillerle paylaşmak daha güzel... Süreci iyi yönetebilen, çalışkan ve başarılı işadamlarıyla iş hayatı daha etkin, daha güçlü...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyasının bize ihtiyacı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN