Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatilciler dikkat: Havuzlar mİkrop saçıyor

Tatil planı yapan aileleri uyaran Dr. Mansur Sezginer, havuzlardaki tehlikeye dikkat çekerek tatilde denizin tercih edilmesi gerektiğini ve deniz suyunun sinüzit ve nezleye iyi geldiğini söyledi

Giriş Tarihi: 19.7.2015
Tatilciler dikkat: Havuzlar mİkrop saçıyor
Tatil planları kurmaya başlayan aileleri büyük bir tehlike bekliyor. Lokman Hekim Ankara Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mansur Sezginer, havuz sularının kullanma şartlarına uyulmadığı için birçok mikrobun bulaşmasını kolaylaştırdığını belirterek, "Havuzlarda kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ve deri enfeksiyonları meydana gelebilir" diyerek vatandaşları uyardı.

'DENİZ TERCİH EDİLMELİ'
Dr. Sezginer, yaptığı açıklamada tatilde havuza girme planları yapan ailelere önemli tavsiyelerde bulundu. Havuzdan ziyade imkân varsa öncelikle denizi tercih etmekte fayda olduğunu kaydeden Sezginer, "Havuz suyunun temizlenmesi için koyulan klorun birçok yan etkileri olduğu biliniyor. Havuzu kullananların da, ne kadar temizlik kurallarına, havuzu kullanma şartlarına uyduğunu bilmek zor. Suyunun temiz olması, kullananların da kurallara uygun davranması her yerde pek mümkün olmamaktadır. Bu durumda göz, kulak ve diğer sistemlerde rahatsızlığa da neden olur" dedi. Havuz suyundan birçok mikrobun bulaşmasının tatilcileri tehdit ettiğini ifade eden Sezginer, "Özellikle hafta sonları çok fazla kişi havuzları aynı anda kullanıyor. Bu gibi durumlarda başta kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ve deri enfeksiyonları meydana gelebiliyor" değerlendirmesinde bulundu. Havuza girilecekse bile en kalabalık olduğu dönemde girilmemesi gerektiğini söyleyen Sezginer, "Çok uzun süre kalınmamalı. Havuzun temizliği, bakımıyla ilgili mutlaka yetkililerden bilgi alınmalı. Özellikle çocuklar fazla girdiği için orta kulak, dış kulak, sinüzit gibi birçok hastalık görülüyor" dedi.

SİNÜZİTE İYİ GELİYOR

Havuzda dikkat edilmesi gereken konulardan birinin de mantar enfeksiyonları olduğunu belirten Sezginer, "Mantar enfeksiyonları aynı şekilde kaşıma suretiyle kulakta da gelişebiliyor. Kulak enfeksiyonu varken havuza ve denize dalmada kulak zarında delinmeler olabiliyor" ifadelerini kullandı. Deniz suyu içinde ise belirli bir oranda tuz olması nedeniyle buruna girdiği zaman burundaki kabuklanmayı önlediğini ve nemlilik sağladığını vurgulayan Sezginer, "Deniz suyu bizim gözle göremediğimiz ve burun sıvısının atılmasını sağlayan çok küçük titrek tüycüklerin rahat hareket etmesini sağlar. Bu nedenle temiz olan deniz suyunu, sinüzit ve nezle gibi gribal durumlarda öneriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatilciler dikkat: Havuzlar mİkrop saçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN