Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehirler ve Kültürler'de ilk kafile yola çıktı

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği "Şehirler ve Kültürler" projesi kapsamında 25 bin genç, 30 ev sahibi şehirde akranlarıyla tanışıp kültürel alışverişte bulunmaya başladı

Giriş Tarihi: 24.7.2015
Şehirler ve Kültürler'de ilk kafile yola çıktı
"Şehirler ve Kültürler" projesi kapsamında Adana, Adıyaman, Amasya, Ankara, Aydın, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van olmak üzere 30 ev sahibi şehirde düzenlenen eğitim ve kültür programlarının ilk dönemi başladı.

TA RİH ŞUU RU KAZA NDIRILIYOR

Projeyle birlikte, iletişim gücü ve gönüllülük bilinci artan, kendini rahat ifade edebilen, özgüven sahibi, sosyal iletişim becerileri gelişmiş, gezip görerek öğrenen, sosyal barışa kardeşlik ve huzura hizmet eden bir gençliğin yetişmesi amaçlanıyor. Diğer taraftan; Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek olan gençlere muhteşem bir medeniyet ve tarihin evlatları oldukları vurgulanacak. Türkiye'nin tarihi ve kültürel değerlerini tanımaları, buralarda yaşayan akranları ile tanışmaları, gönüllülük bilinci kazanmaları da projenin hedefleri arasında yer alıyor.

50 BİN BAŞVURU ALINDI

4 gece 5 gün sürecek olan projeden 14-29 yaş grubundaki 25 bin başarılı ve dezavantajlı genç faydalanacak. Tarihi ve kültürel faaliyetlerin yanı sıra gençlere belirlenen temaya uygun eğitim verilecek. Gençler madde bağımlılığı ile mücadele konusunda da bilgi sahibi olacak. Ülke genelinde yoğun ilgi gören projeye 47 bin 598 genç başvuru yaptı. Bu yıl "Çanakkale Muharebelerinin Yüzüncü Yılı" münasebetiyle tüm illere verilen Çanakkale kontenjanına da gençlerin gösterdiği ilgi dikkat çekiyor.

10 DÖNEMDEN OLUŞUYOR
İlk dönemi başlayan proje 10 Eylül 2015 tarihine kadar 10 dönemden oluşacak. Gençler proje kapsamında; engelli okulları, köy okulu, huzurevi, sevgi evi ziyaretlerinin yanı sıra ağaç dikme, çevre temizliği ve düzenlenmesi, bakanlığın belirlediği manevi şahsiyetlerin ziyaret edilmesi gibi gönüllülük faaliyetlerinde bulunacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehirler ve Kültürler'de ilk kafile yola çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN